Aparaty do leczenia noworodków tlenkiem azotu w szpitalu w Kielcach
Klinika Neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach została wyposażona w dwa aparaty umożliwiające leczenie noworodków tlenkiem azotu. To pierwsze takie urządzenia w regionie świętokrzyskim.
Tlenek azotu działając na receptory w naczyniach płucnych powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Gdy człowiek się rodzi, płuca otwierają się, pęcherzyki napełniają powietrzem i równocześnie, wraz z tym procesem, naczynia krwionośne powinny się rozszerzyć i wówczas w tych, które oplatają pęcherzyki płucne, zaczyna płynąć krew.

Grażyna Pazera, kierownik Kliniki Neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach tłumaczy, że jeżeli proces ten u noworodka zostaje zaburzony, dochodzi do wystąpienia nadciśnienia płucnego. W takiej sytuacji podanie noworodkowi do oddychania tlenku azotu z zewnątrz daje mu szansę na przeżycie.
Dzieci z nadciśnieniem płucnym o różnym stopniu ciężkości rodzi się wiele. Problem dotyczy zwłaszcza noworodków, które przyszły na świat przez cesarskie cięcie, u których występują zaburzenia oddychania. Schorzenie to pojawia się równie często i ma bardzo ciężki, zagrażający życiu przebieg, u dzieci z wadami, np. z przepukliną przeponową, które dodatkowo wymagają leczenia chirurgicznego.
W aparaty do podawania tlenku azotu, które muszą współpracować z respiratorem, została wyposażona intensywna terapia w Klinice Neonatologii oraz funkcjonujący w jej strukturach Pododdział Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Świętokrzyskim Centrum Pediatrii.
„Do tej pory u dzieci z nadciśnieniem płucnym, które do nas trafiały, stosowane były metody konwencjonalne, a w sytuacjach skrajnie ciężkich, noworodki wyjeżdżały do szpitali w innych województwach” –mówi Grażyna Pazera.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: IKA