Antydepresanty nie pomogą pacjentom z niewydolnością serca
Biologiczne przemiany związane z niewydolnością serca mogą powodować depresję. Jednak stosowanie leków przeciwdepresyjnych w grupie pacjentów cierpiących z powodu niewydolności serca może nie dawać spodziewanych korzyści.
Do badania włączono 372 pacjentów cierpiących z powodu przewlekłej niewydolności serca oraz depresji, którym losowo przyporządkowano escitalopram (lek z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu serotowniny SSRI)lub placebo. W przeciągu 18 miesięcy 63 proc. pacjentów przyjmujących escitalopram zmarło lub wymagało hospitalizacji, co nie stanowiło istotnej różnicy w stosunku do pacjentów przyjmujących placebo (64 proc.). Dodatkowo nie odnotowano istotnej poprawy w objawach depresji u pacjentów przyjmujących lek.

"Depresja u pacjentów z niewydolnością serca jest niezależnym czynnikiem ryzyka zgonu i hospitalizacji" - mówi przewodnicząca badania prof. Christiana Angermann ze Szpitala Uniwersyteckiego w Wurzburgu. "Możliwe, że stosowanie leków przeciwdepresyjnych nie jest właściwym postępowaniem w tych przypadkach. Gdy bardzo dobrze leczymy niewydolność serca, depresja polepsza się.
Źródło: Journal of the American Medical Association/ Health Day
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: AK