Animus Fortis – nagroda za zasługi w ratownictwie medycznym
Do 31 grudnia zgłaszać można kandydatury do nagrody Animus Fortis przyznawanej w dwóch kategoriach: indywidualnej za osobiste męstwo w czasie akcji ratowniczej oraz instytucjonalnej za działania pozwalające skuteczniej ratować życie.
Nagrodę Animus Fortis (Mężny Duch), przyznaną pierwszy raz w ubiegłym roku, ustanowił Wojskowy Instytut Medyczny. W składzie kapituły zasiadają m.in. przedstawiciele ministra obrony narodowej, ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra zdrowia.

"Chcemy honorować osoby i instytucje mające wydatny wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku służb ratowniczych. (...) Udało nam się zgromadzić w kapitule przedstawicieli ministerstw, w których działają służby ratownicze. Dzięki temu mamy szansę na to, że Animus Fortis będzie prestiżową, ponadresortową nagrodą" – mówił, ustanawiając nagrodę, prof. dr hab. n. med. gen. dyw., dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.
Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach. Za "osobiste męstwo" - dla osoby, która wyróżniła się w znaczący sposób w akcji ratowniczej. Laureatem może zostać osoba pełniąca służbę bądź zatrudniona w instytucji realizującej zadania ratownicze, np. w wojsku, policji, straży pożarnej, służbie zdrowia, WOPR, TOPR czy GOPR. Wyróżnienie mają szansę otrzymać także przedstawiciele instytucji, które znacząco wpłynęły na pozytywne zmiany systemowe. Kandydatów do nagrody Animus Fortis mogą zgłaszać osoby i instytucje w formie pisemnego wniosku kierowanego do dyrektora WIM.
Nagrodą jest statuetka będąca miniaturą projektu "pomnika Sanitariusza".
PRZECZYTAJ TAKŻE: Powstanie Warszawskie. Armia medyków ‘44
Laureatką pierwszej edycji nagrody w kategorii indywidualnej była por. dr Anita Podlasin - oficer Sekcji Planowania Szkolenia Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał podkom. Sławomir Butkiewicz, ekspert Wydziału Szkolenia Bojowego i Koordynacji Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. W kategorii instytucjonalnej nagrodę zdobyło Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG/PAP