Anglia na dobrej drodze do wyeliminowania wirusowego zapalenia wątroby typu C
Anglia jest na dobrej drodze do wyeliminowania wirusowego zapalenia wątroby typu C do 2025 r. Kluczem do sukcesu okazała się pionierska kampania, której założeniem było dotarcie do osób zagrożonych chorobą.

Dobiegający właśnie końca pięcioletni kontrakt o wartości prawie 1 miliarda funtów na zakup leków przeciwwirusowych dla pacjentów spowodował spadek liczby zgonów z powodu wirusowego zapalenia wątroby typu C – w tym chorób wątroby i raka – aż o 35 procent. Żeby docenić skalę sukcesu, warto wspomnieć, że Światowa Organizacja Zdrowia wyznaczyła podobny cel na poziomie 10 proc. Spadła też liczba zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu C wśród bezdomnych.
Profesor Stephen Powis, dyrektor medyczny NHS England, powiedział, że NHS „przewodzi światu” w dążeniu do ratowania życia i eliminacji wirusowego zapalenia wątroby typu C, jednocześnie walcząc ze „znaczącymi” nierównościami zdrowotnymi.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Nieleczone zakażenia HBV lub HCV prowadzą do rozwoju groźnych chorób wątroby
Sukces programu „Find and Treat”
Dzięki programowi „Find and Treat” do 2030 roku Anglia może stać się pierwszym krajem, w którym wirusowe zapalenie wątroby typu C zostanie całkowicie wyeliminowane. Program pomógł znaleźć i wyleczyć 70 tys. osób z potencjalnie śmiertelnej choroby i zmniejszył liczbę osób wymagających przeszczepu wątroby z powodu zapalenia wątroby typu C - wynika z danych NHS England.
W ciągu sześciu lat liczba osób ubiegających się o przeszczep wątroby z powodu wirusa spadła o dwie trzecie, a liczba rocznych rejestracji na przeszczep wątroby u pacjentów z chorobami związanymi z wirusowym zapaleniem wątroby typu C spadła z mniej niż 140 rocznie do mniej niż 50 w 2020 roku.
Program badań przesiewowych NHS umożliwia tysiącom ludzi nieświadomie żyjących z wirusowym zapaleniem wątroby typu C szybsze postawienie diagnozy i leczenie poprzez przeszukiwanie dokumentacji medycznej pod kątem kluczowych czynników ryzyka, takich jak transfuzje krwi w przeszłości lub zakażenie wirusem HIV.
W Polsce brak skutecznych badań przesiewowych w kierunku HCV
Na brak nadzoru pod kątem HCV w Polsce zwraca uwagę prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.
– W dalszym ciągu problemem jest brak skutecznych badań przesiewowych w kierunku HCV, pomimo że pojawiła się jaskółka w postaci budżetu powierzonego, poszerzającego kompetencje lekarzy POZ, m.in. w zakresie badania przeciwciał anty-HCV. To nie jest jednak rozwiązanie, ale ledwo zaznaczenie istniejącego problemu. Już dawno zostało udowodnione, że największy odsetek zakażonych zarówno wirusami hepatotropowymi, jak i HIV, przebywa w więzieniach. Program badań przesiewowych w kierunku HIV funkcjonuje dość dobrze, ale Polska odstaje od pozostałych krajów europejskich, jeżeli chodzi o nadzór osób osadzonych pod kątem HCV - mówił “Pulsowi Medycyny” prof. Flisiak.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prof. Flisiak: żniwo pandemii będziemy zbierać przez kolejne lata
Źródło: https://www.independent.co.uk/news/health/nhs-hepatitis-c-global-target-b2252263.html
Źródło: Puls Medycyny