Angioplastyka zwapniałych naczyń wieńcowych: nowe wytyczne dla kardiologów
Podczas IV Konferencji Europejskiej Grupy Euro4C zaprezentowano nowe wytyczne dla kardiologów interwencyjnych dotyczące angioplastyki zwapniałych naczyń wieńcowych. - Jest to wydarzenie bez precedensu w historii dolnośląskiej kardiologii interwencyjnej - mówi prof. Krzysztof Reczuch.

Najnowsze zalecenia dla kardiologów interwencyjnych zostaną przedstawione podczas IX wrocławskiej międzynarodowej konferencji poświęconej angioplastyce zwapniałych zwężeń w tętnicach wieńcowych, która rozpoczęła się 12 stycznia we Wrocławiu.
Wyjątkowa premiera wytycznych w Polsce
Jest to jednocześnie IV Konferencja Europejskiej Grupy Euro4C. W obecnej kadencji przewodniczy jej kierownik Kliniki Kardiologii Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, prof. Krzysztof Reczuch, jeden z propagatorów wykonywania rotablacji w Polsce i w Europie. Kolejnym ważnym elementem konferencji będą zabiegi przeprowadzone w piątek w Pracowni Hemodynamiki Kliniki Kardiologii UMW, m.in. przez specjalistów Instytutu Chorób Serca, transmitowane do ośrodków na całym świecie.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Czego dziś potrzebuje polska kardiologia? Relacja z kongresu PTK
– Jest to wydarzenie bez precedensu w historii dolnośląskiej kardiologii interwencyjnej. Grupa Euro4C, której głównym celem jest propagowanie optymalnych metod leczenia pacjentów ze zwapniałymi zwężeniami tętnic wieńcowych, powstała właśnie we Wrocławiu w 2018 r. Jednak po raz pierwszy to u nas odbywa się premiera wytycznych obowiązujących specjalistów tej dziedziny w całej Europie. Cieszy nas to tym bardziej, że w zaleceniach znajduje się wiele nowości, ważnych w leczeniu tych bardzo trudnych pacjentów, u których zwężeniu tętnic wieńcowych towarzyszą zwapnienia, niejednokrotnie rozległe – powiedział prof. Krzysztof Reczuch.
Konferencja Grupy Euro4C potrwa do 13 stycznia
W konferencji uczestniczą online m.in. przewodniczący Euro4C z niemal wszystkich krajów europejskich. Drugiego dnia spotkania kardiologów interwencyjnych (w piątek 13 stycznia) w Pracowni Hemodynamiki Kliniki Kardiologii Instytutu Chorób Serca UMW zaplanowane są trzy zabiegi z wykorzystaniem różnych metod rozbijania zwapnień. W gronie operatorów – uznanych ekspertów z Grupy Euro4C – jest dr hab. Piotr Kuebler z wrocławskiej Kliniki Kardiologii. Transmitowane na żywo zabiegi będą mieli możliwość obejrzeć zainteresowani lekarze z całej Europy.
– Dostępne obecnie możliwości techniczne pozwalają nam jednocześnie leczyć pacjentów i szkolić specjalistów na odległość. Dzielenie się swoją wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami nie ma granic – podkreślił prof. Reczuch.
Źródło: Puls Medycyny