Amerykańscy eksperci zalecają mammografię już od 40. roku życia
Kobiety powinny wykonywać przesiewowe badania mammograficzne począwszy od 40. roku życia, a nie jak dotąd od 50. roku życia, orzekła amerykańska grupa ekspertów z U.S. Preventive Services Task Force (USPSTF).

Aktualizacja wytycznych odwraca kontrowersyjne zalecenie wydane przez ten sam zespół ekspertów w 2009 r., kiedy to odradzono rutynowe wykonywanie mammografii u kobiet w wieku 40 lat i stwierdzono, że badania przesiewowe powinny rozpocząć się w wieku 50 lat, chyba że kobiety i ich lekarze zadecydują, że konieczne jest podjęcie wcześniejszych działań profilaktycznych w kierunku raka piersi.
U.S. Preventive Services Task Force (USPSTF) wydaje oparte na dowodach zalecenia dotyczące profilaktyki, w tym badań przesiewowych. Zalecenia grupy ekspertów są tworzone dla pracowników podstawowej opieki zdrowotnej.
Szansa na zmniejszenie śmiertelności z powodu raka piersi aż o 20 proc.
Od 2009 roku wskaźniki zachorowalności na raka piersi u młodszych kobiet wzrosły, postępy mammografii cyfrowej poprawiły dokładność badań, a lepsze leczenie skutkuje poprawą wskaźników przeżywalności. W rezultacie nowe modele komputerowe sugerują, że jeśli mammograficzne badania przesiewowe rozpoczynałyby się w wieku 40 lat, a nie 50 lat, śmiertelność z powodu raka piersi w Stanach Zjednoczonych zmniejszyłaby się o 20 proc.
Zalecenie ekspertów dotyczy kobiet, które mają przeciętne ryzyko zachorowania, w tym również tych z rodzinną historią raka piersi i niektórymi innymi czynnikami ryzyka. Zalecenie to nie dotyczy osób z rakiem piersi w wywiadzie czy bardzo dużym ryzykiem wynikającym z pewnych predyspozycji genetycznych.
Korzyści z wcześniejszej mammografii przewyższają ryzyko związane z wynikami fałszywie dodatnimi
Jak wynika z badań, potencjalne szkody wynikające z wcześniej rozpoczętych badań przesiewowych obejmują fałszywie dodatnie wyniki, które prowadzą do niepotrzebnych biopsji, a czasem do błędnych diagnoz raka piersi. Jednak American Cancer Society (ACS) jednoznacznie pochwala powrót do rozpoczynania badań przesiewowych w wieku 40 lat. Z jednym zastrzeżeniem. ACS zaleca coroczne badania mammograficzne, ponieważ "obecne dowody wskazują, że przeprowadzanie badania przesiewowego co dwa lata (u kobiet poniżej 55. roku życia) wiąże się często z rozpoznaniem choroby w bardziej zaawansowanym stadium“.
Również polscy eksperci rekomendują zmiany w przesiewowej mammografii
Rada uważa za zasadne przesunięcie granicy wieku kobiet mogących skorzystać z profilaktycznej mammografii, jak również zmianę zasad kwalifikacji i poziomu finansowania w programie profilaktyki raka piersi.
Proponuje się przesunięcie dolnej granicy wieku kwalifikującej do udziału w programie profilaktyki raka piersi z 50. na 45. rok życia, a także górnej granicy wieku z 69. na 74. rok życia.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Są nowe unijne zalecenia dotyczące badań przesiewowych w kierunku raka
Źródło: https://www.reuters.com/world/us/us-panel-calls-breast-cancer-screening-start-age-40-2023-05-09/
Źródło: Puls Medycyny