Alkohol w ciąży wpływa na kolejne trzy pokolenia
W badaniu na szczurach już niewielka ilość alkoholu wypijana przez samice w ciąży zwiększała ryzyko alkoholizmu u kolejnych pokoleń. Naukowcy podejrzewają udział zmian epigenetycznych.
Uczeni z Binghamton University przeprowadzili, jak twierdzą, pierwsze badanie, które sprawdzało wpływ spożycia etanolu na dalsze pokolenia, które nie miały z nim bezpośredniego kontaktu.
W swoim eksperymencie przez cztery dni pod rząd, w czasie odpowiadającym drugiemu trymestrowi ciąży człowieka badacze podawali samicom szczurów odpowiednik lampki wina. Potem sprawdzili skłonność zwierząt do wybierania alkoholu i reakcje na niego u bezpośredniego potomstwa oraz następnych generacji.
Wyniki mogą dawać sporo do myślenia. "Nasze rezultaty pokazują, że szczury, których matki w trakcie ciąży czterokrotnie spożywały alkohol w ilościach odpowiadających kieliszkowi wina, ich potomstwo aż do trzeciego pokolenia wykazywało zwiększone preferencje względem alkoholu i mniejszą wrażliwość na jego działanie" - opowiada kierująca badaniem prof. Nicole Cameron.
Uczeni planują już kolejne doświadczenia. Chcą w nich sprawdzić, czy alkohol działa na genom i czy powoduje modyfikacje epigenetyczne.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MAT