Alivia: Chorzy na raka w Polsce nie są leczeni zgodnie z aktualną wiedzą medyczną
Mimo wprowadzenia przez Ministerstwo Zdrowia nowych leków na listy refundacyjne chorzy nadal nie są leczeni zgodnie z aktualną wiedzą medyczną. Poziom dostępności do terapii onkologicznych pozostaje na bardzo niskim poziomie od ponad 2 lat - alarmuje Fundacja Alivia.
„W onkologii pojawiają się nowe leki, które zwiększają szansę na opanowanie choroby. Europejskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ESMO) rekomenduje już nie 93, a 102 skuteczne terapie lekowe. Prawie połowa nie jest dostępna dla polskich pacjentów. W takim tempie nie dogonimy Europy, a Polacy będą nadal niepotrzebnie umierać na raka” – mówi Bartosz Poliński, prezes Fundacji Alivia.

Oncoindex wciąż bez zmian
Oncoindex – wskaźnik mierzący poziom dostępności do terapii onkologicznych – pozostaje na bardzo niskim poziomie od ponad 2 lat. W stosunku do ostatniego pomiaru, z maja 2019 r., nie zmienił się i ma wartość -70 (gdzie -100 oznacza zupełny brak dostępu do terapii, a poziom 0 - pełną, zgodną z aktualną wiedzą medyczną możliwość leczenia chorych). Na dziś, w analizowanych 17 najbardziej śmiertelnych grupach chorób nowotworowych, 47 z 102 terapii lekowych rekomendowanych przez ESMO nie jest w ogóle dostępnych dla polskich pacjentów. Kolejne 37 terapii jest refundowane, ale z poważnymi ograniczeniami. Wynikają one z restrykcyjnych kryteriów dostępu do leków, zatwierdzanych przez Ministerstwo Zdrowia. Tylko 18 ze 102 analizowanych farmaceutyków może być wykorzystana przez lekarzy onkologów do ratowania życia pacjentów zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi.
Niepełna dostępność do terapii onkologicznych
W przesłanym do mediów komunikacie Alivia podsumowała również aktualną dostępność polskich pacjentów do terapii zgodnych z wytycznymi ESMO, z uwzględnieniem najnowszej, wrześniowej listy refundacyjnej.
Wcześniej tylko Polki z rakiem jajnika miały gwarantowane refundowane leczenie zgodne z aktualną wiedzą medyczną. Teraz w wytycznych leczenia raka jajnika pojawiły się rekomendacje dla 3 nowych leków. Jednocześnie leki olaparib i bevacyzumab zyskały nowe, rozszerzone wskazania stosowania, których nie obejmuje refundacja. Polskie pacjentki zostały w tyle, wiele z nich umrze pomimo tego, że można by je skutecznie leczyć - alarmuje Alivia.
W raku płuca na lipcowej liście refundacyjnej pojawił się tylko jeden nowoczesny lek, alectinib, jednak jest on refundowany dla węższej grupy pacjentów, niż wynika to z rekomendacji ESMO. W sumie na 20 zalecanych substancji tylko dwie mają pełną refundację, osiem refundowanych jest częściowo, a dziesięć w ogóle.
W raku pęcherza na cztery zalecane przez naukowców leki żaden nie jest refundowany.
Na wrześniowej liście refundacyjnej, pod naciskiem organizacji pacjenckich, pojawiły się duże zmiany w leczeniu raka piersi. Palbocyklib i rybocyklib są już dostępne dla polskich pacjentek zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi ESMO, a pertuzumab jest refundowany w części wskazań.
"Wprowadzenie nowych leków w leczeniu raka piersi to duży sukces. Nigdy wcześniej pacjentki nie miały tak szerokiego dostępu do nowoczesnych terapii” – przyznaje Bartosz Poliński. "Jednak wciąż nie ma dostępu do 7 z 11 rekomendowanych przez ESMO leków” – dodaje.
W raku jelita grubego żaden z leków, zarejestrowanych w ciągu ostatnich 15 lat i rekomendowanych przez ESMO, nie jest refundowany zgodnie z zaleceniami. Z sześciu tylko trzy leki są refundowane, tylko dla ograniczonej grupy pacjentów.
Mała skuteczność leczenia nowotworów w Polsce
Zdaniem Alivii, kolejne reformy systemu opieki onkologicznej nie przyniosły oczekiwanych skutków. Według ostatnich badań EUROCARE, w ciągu pięciu lat po usłyszeniu diagnozy tylko niecałe 43 proc. z chorych Polaków nadal żyje (dane za ECIS - European Cancer Information System, https://ecis.jrc.ec.europa.eu, European Union, 2019). Wyprzedza nas Litwa, gdzie pięć lat od diagnozy przeżywa średnio 46 proc. chorych, Słowenia - 49 proc. chorych, Słowacja – 47 proc. czy Czechy - z poziomem przeżywalności 51 proc.
Polska znajduje się na trzecim od końca, 32. miejscu na 35 krajów analizowanych w Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia 2018 - przypomina Fundacja.
Alivia wzywa do podpisania petycji
"Postulujemy wdrożenie kompleksowej, narodowej strategii walki z rakiem określającej konkretne, mierzalne cele prowadzące do redukcji śmiertelności; niezwłoczne zapewnienie przez państwo środków finansowych umożliwiających realizację takiej strategii oraz uznanie walki z rakiem za ogólnopaństwowy, ponadpartyjny, długofalowy priorytet strategiczny państwa" - napisała Alivia w przesłanym komunikacie. Fundacja namawia do podpisania petycji - dostępnej na stronie https://www.alivia.org.pl - którą zamierza złożyć w Ministerstwie Zdrowia.
ZOBACZ TAKŻE:
Alivia: W onkologii nadal brakuje rejestrów i wytycznych
Fundacja Alivia: Polska to nie jest kraj dla chorych na raka!
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: KM