Aż 80 proc. dzieci może odziedziczyć alergię po rodzicach [BADANIA] Premium 13-05-2022, 14:18 Badania przeprowadzone przez London Medical Laboratory wykazały, że nawet 80 proc. dzieci z dwójką alergicznych rodziców może w pewnym momencie rozwinąć alergię.
Dlaczego coraz więcej osób uczula się na pyłki? Znamy wyniki badań krakowskich naukowców Premium 11-05-2022, 08:57 Wiedzieliśmy już od dawna, że pyłki działają coraz agresywniej, ale niedawno odkryliśmy mechanizm, dlaczego tak się dzieje - powiedziała prof. Ewa Czarnobilska, której zespół opublikował wyniki badań na ten temat.
Prof. Kuna: zapalenie zatok przynosowych może być przyczyną polipów nosa Premium 10-05-2022, 07:52 Polipy są zapalnymi wyroślami we wnętrzu zatok przynosowych i zdarzają się u 20-30 proc. pacjentów z przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych.
Astma zwiększa ryzyko otyłości u osób dorosłych [BADANIE] Premium 04-05-2022, 08:34 Nie tylko otyłość sprzyja astmie, ale również astma – otyłości. Ryzyko otyłości jest wyższe wśród dorosłych pacjentów z astmą niealergiczną, tych, którzy chorują przez dłuższy czas lub są leczeni kortykosteroidami – informuje pismo „Thorax”.
Trafna diagnoza astmy umożliwiła szybką kontrolę choroby [PRZYPADEK KLINICZNY] Premium 03-05-2022, 18:20 Astma jest chorobą heterogenną, obejmującą wiele fenotypów i endotypów. Prawidłowa diagnoza i określenie jej podłoża pozwala ustalić optymalny algorytm postępowania - mówi prof. Maciej Kupczyk.
Atopowe zapalenie skóry wymaga podejścia interdyscyplinarnego Premium 02-05-2022, 12:00 Myślę, że leki biologiczne oraz inhibitory kinaz białkowych JAK umożliwią w przyszłości stosowanie w AZS terapii personalizowanej w zależności od endotypu pacjenta — mówi prof. Roman J. Nowicki, przybliżając w rozmowie aktualną wiedzę na temat przyczyn, objawów, diagnostyki i leczenia atopowego zapalenia skóry (AZS).
Pacjenci cierpią na alergie do niedawna w Polsce nieznane Premium 02-05-2022, 09:07 Obserwujemy nie tylko większą zachorowalność na różnorakie alergie, ale też widzimy zmianę ich charakteru czy stopnia ciężkości. Częstsza jest np. anafilaksja. Ciekawym zjawiskiem jest zmiana ekspozycji na nowe alergeny. To dotyczy zarówno alergenów pokarmowych, jak i wziewnych. W tym drugim przypadku mierzymy się ze skutkami ocieplenia klimatu — podkreśla prof. Maciej Kupczyk, prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
Prof. Kulus: za 80 proc. zaostrzeń astmy u dzieci odpowiadają zakażenia wirusowe Premium 29-04-2022, 14:02 Prof. Marek Kulus, przewodniczący Koalicji na rzecz Leczenia Astmy, zwraca uwagę, że w razie rozwinięcia się astmy bardzo ważne jest, by - na ile to możliwe - chronić dziecko przed infekcjami dróg oddechowych.
Już wiadomo, dlaczego osoby z astmą alergiczną są lepiej chronione przed ciężką postacią COVID-19 Premium 05-04-2022, 15:59 Wiedzieliśmy, że musi istnieć jakiś biomechaniczny powód, dla którego osoby z astmą alergiczną wydają się być lepiej chronione przed poważnym przebiegiem COVID-19 - mówi dr Camille Ehre. Naukowcy z University of North Carolina School of Medicine (USA) przedstawili w czasopiśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences” kluczowe w tym obszarze wnioski z badań.
Kontakt ze środkami dezynfekującymi w czasie ciąży związany z chorobami alergicznymi u dzieci [BADANIA] Premium 31-03-2022, 12:11 Stosowanie środków dezynfekujących przez kobiety w ciąży może być czynnikiem ryzyka astmy i alergicznych stanów zapalnych skóry (egzemy) u ich dzieci - wynika z badania populacyjnego, opublikowanego online przez pismo „Occupational & Environmental Medicine“.
Niebawem nawet połowa Polaków może cierpieć na alergię. Pomoże diagnostyka molekularna? Premium 29-03-2022, 11:42 Blisko co drugi Polak może chorować na alergię - chorobę, którą można skutecznie leczyć. Jest jednak jeden warunek – trafne rozpoznanie czynnika wywołującego reakcję alergiczną. Do niedawna nie zawsze to było możliwe, ale obecnie - dzięki nowoczesnej diagnostyce molekularnej - szanse na to znacznie rosną.
Sezon alergiczny co roku będzie coraz dłuższy - przewidują naukowcy Premium 21-03-2022, 15:49 W wyniku rosnących temperatur i zmian klimatycznych spowodowanych przez człowieka sezon alergiczny będzie się wydłużał i stawał bardziej intensywny - wynika z nowego badania naukowców z Uniwersytetu Michigan (USA).
Kiedy rośnie ryzyko wystąpienia alergii [ZAPISZ SIĘ na bezpłatne WEBINARIUM] Premium 17-03-2022, 14:21 Alergiczny nieżyt nosa i atopowe zapalenie skóry to problemy, którym lekarze podstawowej opieki zdrowotnej nieustannie muszą stawiać czoła, dlatego poświęcimy im kolejny webinar z cyklu “Siła dialogu”.
Polski system sztucznej inteligencji do wykrywania alergii przeszedł badania kliniczne Premium 18-02-2022, 10:21 Polski system sztucznej inteligencji medycznej SkinLogic stworzony do precyzyjnej, automatycznej analizy skórnych testów alergicznych pomyślnie przeszedł badania kliniczne, co potwierdziło, że może wspierać lekarzy w stawianiu diagnoz.
Anafilaksja po pokarmach u niemowląt: objawy, postępowanie Premium 10-02-2022, 18:17 Choć anafilaksja najczęściej dotyczy dzieci i młodzieży, to wzrost częstości anafilaksji po pokarmach obserwuje się szczególnie u niemowląt, stanowią one 3-22 proc. pacjentów z anafilaksją na SOR-ach - mówi dr hab. Aneta Krogulska, pediatra i alergolog.