AI w medycynie prewencyjnej – potencjał do zrewolucjonizowania ścieżki pacjenta
Sztuczna inteligencja w medycynie, choć początkowo miała bardzo wąskie zastosowanie, obecnie stanowi ogromny potencjał dla zrewolucjonizowania systemu opieki zdrowotnej. Dzięki narzędziom opartym na AI, możliwe jest wsparcie lekarzy w diagnostyce, leczeniu i opiece nad pacjentami, a także podniesienie jakości oferowanych usług medycznych.
Sztuczna inteligencja może przynieść wiele korzyści systemowi opieki zdrowotnej, poczynając od kwestii analizy danych, aż do zarządzania zdrowiem populacyjnym. Istnieją narzędzia, które wspierają proces diagnozy poprzez analizę tysięcy obrazów i naukę wykrywania nieprawidłowości. Już obecnie są one wykorzystywane przez lekarzy np. w celu rozpoznawania zmian skórnych.
Poznaj ciekawe przykłady zastosowania sztucznej inteligencji w medycynie: https://www.comarch.pl/healthcare/white-paper-wykorzystanie-narzedzi-ai/
Jak można wykorzystać sztuczną inteligencję w medycynie?
Jedną z kluczowych zalet sztucznej inteligencji jest to, że potrafi zdiagnozować nawet te schorzenia, które przebiegają bezobjawowo. Za przykład może posłużyć system AI stworzony przez badaczy z Massachusetts Institute of Technology, który pozwala analizować emocje wyrażane za pomocą mowy, a także nagrania kaszlu. System pomaga we wczesnym wykrywaniu słabo widocznych oznak choroby Alzheimera. Na podstawie tego rozwiązania zostało stworzone narzędzie wspierające diagnozowanie osób, które przechodzą COVID-19 bezobjawowo. Dzięki możliwości analizy odgłosów kaszlu, narzędzie w 98,5% przypadków poprawnie diagnozuje chorych.
Więcej na temat zastosowania AI w medycynie dowiesz się z bezpłatnego White Papera „Wykorzystanie narzędzi AI w medycynie prewencyjnej”: https://www.comarch.pl/healthcare/white-paper-wykorzystanie-narzedzi-ai/
Źródło: Puls Medycyny