Ablacja podłoża migotania przedsionków przy użyciu CarnaLife
W Pracowni Elektrofizjologii I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzono 29 maja pionierski zabieg ablacji podłoża migotania przedsionków z wykorzystaniem analitycznego systemu medycznego CarnaLife.
Kilka dni przed zabiegiem u 54-letniego pacjenta z napadowym migotaniem przedsionków opornym na farmakoterapię antyarytmiczną wykonano badanie tomografii komputerowej serca. Natomiast w trakcie zabiegu operator miał możliwość obejrzenia w goglach hologramu jego serca. Umożliwił mu to system CarnaLife.

W przyszłości takie rozwiązanie pozwoli na szybkie tworzenie mapy lewego przedsionka w systemie elektroanatomicznym oraz skróci czas ekspozycji na promieniowanie jonizujące. Stworzenie dokładnej mapy lewego przedsionka jest jednym z kluczowych elementów zabiegu, wpływających na jego skuteczność i bezpieczeństwo. Oprogramowanie analitycznego systemu telemedycznego #CarnaLife już teraz pozwala na sterowanie obrazem za pomocą gestów oraz poleceń głosowych.
Jest to kolejna nowoczesna technologia zaprezentowana w warszawskim ośrodku, a przetestowana po ram pierwszy właśnie w trakcie zabiegu ablacji podłoża arytmii. W lutym 2017 r. zespół operatorów, kierowany przez dr. n. med. Piotra Lodzińskiego, wykonał pierwszy zabieg ablacji z wykorzystaniem druku 3D serca pacjentki po operacjach korekcji wady wrodzonej serca.
Pionierski zabieg ablacji podłoża migotania przedsionków z użyciem systemu CarnaLife przeprowadził zespół w składzie: dr n. med. Piotr Lodziński, dr n. med. Michał Peller i dr n. med. Paweł Balsam.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MMD