450 mln zł na biotechnologię medyczną w onkologii. Powstał Wirtualny Instytut Badawczy
16 października 2020 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisało z Łukasiewicz – PORT Polskim Ośrodkiem Rozwoju Technologii umowę o uruchomieniu programu Wirtualny Instytut Badawczy, wspierającego badania w dziedzinie biotechnologii medycznej dotyczące onkologii. Na ten cel przeznaczono 450 mln złotych w okresie 10 lat.
Wirtualny Instytut Badawczy (WIB) został przygotowany w oparciu o ustawę z 4 kwietnia 2019 r. o wspieraniu działalności naukowej z Funduszu Polskiej Nauki. To program, który ma finansować badania o wysokim potencjale komercjalizacyjnym w obszarze biotechnologii medycznej – onkologii.

"WIB to szansa na wniesienie wkładu w odkrywanie nowych terapii oraz leków pomagających w leczeniu nowotworów, z drugiej - szansa dla rozwoju w Polsce biotechnologii - jednej z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi nauki na świecie" – powiedział dr Andrzej Dybczyński, dyrektor Łukasiewicz – PORT Polskiego Ośrodka Technologii, podmiotu zarządzającego programem.
Wirtualny Instytut Badawczy - do kogo jest skierowany program
Program WIB kierowany jest do "najwybitniejszych i najzdolniejszych polskich naukowców, prowadzących działalność na najwyższym światowym poziomie – przedstawicieli polskich uczelni wyższych oraz instytutów naukowych i badawczych" - czytamy w komunikacie prasowym Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Zespoły badawcze mają być wyłaniane w ramach otwartych konkursów. Oceną merytoryczną ofert w oparciu o kryteria naukowe i gospodarczo-społeczne zajmie się zespół powołanych ekspertów. Ogłoszenie pierwszego konkursu planowane jest jeszcze w 2020 roku.
Działania Wirtualnego Instytutu Badawczego będą się koncentrować przede wszystkim na finansowaniu innowacyjnych badań o realnym potencjale komercjalizacyjnym, które przyniosą rzeczywistą korzyść polskiemu społeczeństwu i gospodarce - przekonują jego twórcy.
450 mln na finansowanie badań w ramach WIB
Dodają, że wsparcie prac badawczo-rozwojowych w tym sektorze jest inwestycją i przedsięwzięciem o długiej perspektywie. Na finansowanie badań w ramach Wirtualnego Instytutu Badawczego przeznaczono 450 mln złotych w okresie 10 lat.
Funkcję podmiotu zarządzającego dla programu WIB pełni Sieć Badawcza Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii z siedzibą we Wrocławiu, który wchodzi w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz. Aktywność naukowo-badawcza ośrodka koncentruje się wokół inżynierii materiałowej i biotechnologii.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MJM, materiał prasowy