350-lecie firmy Merck – 350 powodów do ciekawości

opublikowano: 20-12-2018, 09:13
aktualizacja: 20-12-2018, 15:13

Przełomowe terapie w leczeniu nowotworów i chorób przewlekłych. Ponad 300 tys. produktów z obszaru life science. Ciekłe kryształy wykorzystywane w produkcji smartfonów i telewizorów oraz pigmenty stosowane w branży kosmetycznej - z okazji 350-lecia powstania firma Merck podsumowała najważniejsze obszary swojej działalności biznesowej.

Ten artykuł czytasz w ramach płatnej subskrypcji. Twoja prenumerata jest aktywna

Merck to najstarsza firma farmaceutyczno-chemiczna na świecie. Jej korzenie znajdują się w Darmstadt w Niemczech, gdzie w 1668 r. Friedrich Jacob Merck otrzymał przywilej na założenie apteki. Kamieniem milowym w rozwoju firmy było otwarcie przez potomka Friedricha Jacoba – Emanuela Mercka, laboratorium aptecznego, w którym udało mu się pozyskać czyste alkaloidy, klasę wysoce efektywnych składników roślinnych - wtedy to rozpoczyna się transformacja apteki w firmę prowadzącą działalność przemysłową w oparciu o badania naukowe.

Aby zadbać o kontynuację działalności swojej firmy, Emanuel Merck założył wraz z synami spółkę partnerską pod nazwą E. Merck. Począwszy od lat 20. XIX wieku firma Merck działała już na skalę międzynarodową. Początkowo transakcje międzynarodowe dokonywane były głównie z krajami niemieckojęzycznymi. W połowie XIX wieku rozpoczęła się globalna ekspansja Merck. Mając swą bazę w Europie, firma rozwijała kontakty w Azji (1832), Ameryce Północnej (1845), Ameryce Południowej (1851), Afryce (1867), a nawet w Australii (1879). W 1917 r. wydzielona zostaje amerykańska spółka zależna Merck & Co., która do dziś działa jako odrębny podmiot (poza USA i Kanadą działa pod nazwą MSD).

Nowy rozdział - biotechnologia

W latach 80. Merck rozpoczyna badania w dziedzinie immunologii ukierunkowane na leczenie chorób nowotworowych, a w 2003 r. - prace nad celowanymi terapiami w onkologii. Przełomowy w rozwoju firmy jest rok 2007, kiedy Merck kupuje firmę Serono. Opiewająca na rekordowo wysoką kwotę 10,3 mld euro transakcja była największym tego typu przedsięwzięciem w historii Merck. W 1999 r. firma Serono otworzyła swoje centrum biotechnologii w Corsier-sur-Vevey nad Jeziorem Genewskim, które stało się jedną z największych i najnowocześniejszych tego rodzaju placówek na świecie. W 2007 r. Merck rozpoczął rozwój produkcji biotechnologicznej, głównie na potrzeby najnowszej generacji substancji biologicznie czynnych do terapii onkologicznych, stając się jedną z wiodących firm biotechnologicznych. W tym samym roku Merck wyraził zgodę na sprzedaż swojego działu zajmującego się produkcją i sprzedażą leków generycznych na rzecz firmy Mylan Laboratories z USA za cenę 4,9 mld, aby skoncentrować się na dalszym rozwoju w sektorach farmaceutycznym i chemicznym.

Nabycie w 2010 r. działającej w branży life science amerykańskiej firmy Millipore Corporation umożliwia Merck kontynuację realizacji strategii, której głównym elementem jest koncentracja na wyspecjalizowanych, rentownych i dynamicznie rozwijających się produktach oraz poszerzanie obecności na terenie USA. Dzięki tej transakcji wartość sektora life science firmy Merck szacuje się na kwotę 2,1 mld euro.

Kolejna ważna inwestycja to nabycie w 2014 r. AZ Electronic Materials - dostawcy materiałów zaawansowanych technologicznie dla branży elektronicznej (wartość transakcji: 1,9 mld euro). Rok później Merck Millipore połączył swoje siły z Sigma-Aldrich. Utworzona w ten sposób organizacja, która działa w USA i Kanadzie pod szyldem MilliporeSigma, reprezentuje dział Life Science firmy Merck. W efekcie firma zyskuje bogatszy know-how w zakresie kompleksowych rozwiązań i rozwija m.in. technologię CRISPR związaną z precyzyjną edycją genów.

Trzy obszary działalności

Merck działa w trzech sektorach: ochrony zdrowia (Healthcare), life science (Life Science) oraz zaawansowanych materiałów i technologii (Performance Materials). Działalność Merck w ramach sektora ochrony zdrowia koncentruje się na obszarach: onkologii, immunoonkologii, neurologii, immunologii, rozrodczości, diabetologii, kardiologii, jak i na chorobach tarczycy. Firma Merck zajmuje się m.in. opracowywaniem nowych opcji terapeutycznych dla chorób neurodegeneracyjnych, takich jak stwardnienie rozsiane (SM), na które na całym świecie choruje 2,5 miliona, a w Polsce około 50 tys. osób.

W obrębie sektora life science Merck zapewnia naukowcom i badaczom materiały laboratoryjne, technologie i usługi, dzięki którym badania naukowe oraz produkcja biotechnologiczna i farmaceutyczna są prostsze, szybsze i bezpieczniejsze. Portfolio Life Science zawiera ponad 300 tys. produktów, w tym rzadkie na rynku komponenty produkcyjne oraz unikalne technologie. Rozwiązania Merck znajdują zastosowanie w badaniach przesiewowych, do tworzenia potencjalnych substancji leczniczych, modelowania chorób i produkcji leków do terapii genowej, co z kolei umożliwia środowisku badaczy zajmujących się naukami biologicznymi sprawniejsze tworzenie jeszcze skuteczniejszych tego typu terapii. Merck dostarcza też narzędzia do badań, które umożliwiają dokładną analizę powietrza, wody i gleby pod kątem zgodności z wymogami norm międzynarodowych. Oferuje aktywne i pasywne systemy monitorowania jakości powietrza, liczniki cząstek, wzorce do badań biegłości i narzędzia analityczne, które pomagają w zapewnieniu bezpieczeństwa. Z rozwiązań Merck korzysta także branża spożywcza - używane są m.in. do wykrywania i oznaczania ilościowego pozostałości środków chemicznych, takich jak pestycydy i mykotoksyny, oraz zanieczyszczeń mikrobiologicznych.

„Mamy jedno z najobszerniejszych portfolio w branży life science. W Polsce z naszych produktów korzystają m.in. niemalże wszystkie laboratoria działające w obszarze badań i rozwoju, czy też kontroli jakości. Co więcej, na naszych surowcach pracuje około 90 proc. uczelni. Jesteśmy z tego powodu bardzo dumni” – komentuje Joanna Bogdańska, dyrektor generalny Life Science, Research & Applied Solutions, Polska i Kraje Bałtyckie, prezes zarządu Sigma-Aldrich Sp. z o.o.

Z kolei sektor zaawansowanych materiałów i technologii (Performance Materials) zajmuje się opracowaniem wyspecjalizowanych produktów chemicznych do wymagających zastosowań, między innymi dla branż: elektronicznej i technologicznej, kosmetycznej oraz motoryzacyjnej.

„Mówiąc o Performance Materials, można by pokusić się o stwierdzenie, że Merck jest wszędzie. Większość ludzi styka się z naszymi produktami na co dzień – od materiałów OLED i ciekłych kryształów wykorzystywanych w ekranach smartfonów, po materiały o wysokiej wydajności, które umożliwiają produkcję mikroprocesorów do urządzeń elektronicznych powszechnego użytku. Nasze pigmenty znajdują się w kosmetykach używanych na całym świecie. Są one także wykorzystywane przez producentów lakierów samochodowych do pokrywania karoserii” – mówi Katarzyna Sztuka, kierownik zespołu Performance Materials.

Merck od ponad 25 lat w Polsce

Merck od 1992 r. jest obecny w Polsce. Główna siedziba firmy mieści się w Warszawie (Merck Sp. z o.o.). Pozostałe dwie spółki mają swoje lokalizacje we Wrocławiu, gdzie znajduje się Centrum Usług Biznesowych (Merck Business Solutions Europe Sp. z o.o.) i Poznaniu (Sigma-Aldrich Sp. z o.o.). Firma realizuje badania kliniczne z udziałem polskich pacjentów. Działające od 2013 r. Centrum Usług Biznesowych we Wrocławiu dostarcza usługi biznesowe głównie swoim europejskim spółkom, ale również oferuje dodatkowe wsparcie dla każdego z 66 rynków, na których firma funkcjonuje globalnie. Centrum oferuje usługi m.in. z obszarów: finansowo-księgowego, administracji personalnej i płac, zakupów oraz zarządzania projektami. Od 2017 r. firma Merck dwukrotnie zdobyła certyfikację Top Employer Polska, Top Employer Europe oraz Top Employer Global. Tym samym znajduje się w elitarnym gronie najlepszych i najchętniej wybieranych pracodawców w Polsce, w Europie oraz na świecie, wyróżniających się polityką zatrudnienia.

Zawsze ciekawi

„Merck wymyka się standardowej klasyfikacji. Jako firma głęboko zakorzeniona w nauce, tworzy wysokiej jakości technologie i poprawiające jakość życia w każdym jego aspekcie. Od 350 lat ciekawość jest naszą siłą do dostarczania najlepszych rozwiązań pacjentom, konsumentom i klientom. Doceniając tradycję oraz osiągnięcia poprzednich pokoleń możemy cieszyć się z naszej dzisiejszej pozycji na rynku oraz wyobrazić sobie następne 350 lat naszego istnienia – zarówno na świecie, jak i w Polsce” – podsumowuje Selen Zeydanli Bisson, prezes zarządu Merck Sp. z o.o.

Ważne daty w historii Merck

1668 - Friedrich Jacob Merck otwiera aptekę, która da początek firmie

1827 - Emanuel Merck rozpoczyna przekształcanie apteki w firmę przemysłową opartą na pracach badawczych, prezentując „Gabinet Innowacji Farmaceutycznych i Chemicznych”

1904 - początek badań nad ciekłymi kryształami

1967 - wprowadzenie na rynek systemu do oczyszczania wody Super-Q® pozwala uprościć proces przekształcania wody kranowej w ultra czystą wodę laboratoryjną

1987 - Merck rozpoczyna badania w dziedzinie immunologii ukierunkowane na leczenie chorób nowotworowych

1990 - cukrzyca staje się nowym obszarem terapeutycznym

2003 - rozpoczęcie prac nad celowanymi terapiami w onkologii

2007 - nabycie Serono przekształca Merck w wiodącą firmę biotechnologiczną

2010 - nabycie Millipore przekształca Merck w wiodącego partnera dla branży life science na świecie

2015 – nabycie Sigma-Aldrich umacnia pozycję Merck w branży life science

2017 – dopuszczenie do obrotu leków stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych i przewlekłych chorób o podłożu immunologicznym

2018 - jubileusz 350-lecia istnienia Merck. Otwarcie nowego Centrum Innowacji w Darmstadt.

15,3 mld euro – taki przychód ze sprzedaży Merck odnotował w 2017 r.

Ponad 50 tys. – tyle pracowników zatrudnia Merck w 66 krajach

Ok. 6 tys. naukowców w firmie Merck prowadzi prace nad nowymi technologiami

materiał partnera

Źródło: Puls Medycyny

Najważniejsze dzisiaj
× Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.