25-lecie Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej pod znakiem zmian
25-lecie Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej pod znakiem zmian
Opracowanie standardów postępowania i mierników jakości leczenia onkologicznego oraz przygotowanie chirurgów onkologów do nowej roli koordynatorów w systemie opieki nad pacjentami z nowotworami to obecnie kluczowe zadania Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej (PTChO), które obchodzi w tym roku 25-lecie działalności. Honorowym patronatem objął to wydarzenie minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Jak podkreślają członkowie zarządu PTChO, nadrzędnym celem jego działań jest maksymalizacja efektów leczenia oraz organizacja opieki onkologicznej skoncentrowanej na pacjentach. Chodzi o to, aby wszelkie rozwiązania systemowe i organizacyjne przynosiły im realną korzyść w postaci wydłużenia życia w dobrej jakości.
Cel ten jest realizowany poprzez:
- upowszechnianie wiedzy z zakresu opieki onkologicznej oraz wdrażanie zasad optymalnego leczenia chirurgicznego w onkologii;
- wprowadzanie interdyscyplinarnego podejścia do opieki nad chorymi na nowotwory;
- określanie mierników oraz monitorowanie jakości udzielanych świadczeń jako podstawy efektywności leczenia chirurgicznego w onkologii.
Interdyscyplinarność prowadzi do optymalizacji leczenia pacjentów onkologicznych
„Głównym zadaniem stojącym przed współczesną onkologią będzie usystematyzowanie i pogłębienie współpracy między wszystkimi kluczowymi specjalistami zaangażowanymi w proces terapeutyczny: chirurgami onkologicznymi, patologami, onkologami klinicznymi i radioterapeutami. Pozwoli to na leczenie pacjentów onkologicznych w sposób wielodyscyplinarny i jest jedyną możliwością jego optymalizacji oraz zwiększenia szans chorych na wieloletnie przeżycia, a nawet wyleczenie. W przypadku wielu nowotworów chirurgia jest bowiem jedyną metodą, która może doprowadzić do trwałego wyleczenia pacjenta.
Dlatego tak ważna jest jakość opieki chirurgicznej, a co za tym idzie, kształcenie specjalistów w chirurgii onkologicznej. W ten sposób tworzymy armię wysoko wyspecjalizowanych i doświadczonych onkologów zabiegowych, którzy będą głównym narzędziem do skutecznej walki o zdrowie Polaków” — tłumaczy dr hab. n. med. prof. nadzw. Wojciech Wysocki, prezes PTChO, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej Centrum Onkologii — Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Krakowie.
Specjaliści z zakresu chirurgii onkologicznej podkreślają, że mają nie tylko wiedzę chirurgiczną, pozwalającą im na sprawne przeprowadzenie operacji dotyczącej danego narządu. Ich wiedza obejmuje także wszystkie aspekty choroby nowotworowej, w tym profilaktykę, diagnostykę, leczenie, rehabilitację i nadzór nad procesem terapeutycznym. W programie szkolenia specjalizacyjnego z chirurgii onkologicznej, obok wieloletniego cyklu szkoleń dotyczących chirurgii nowotworów, są też bloki poświęcone onkologii klinicznej i radiologii.
Specjalizujący się lekarze poznają charakter i dynamikę choroby nowotworowej, co ma związek z jej wieloletnim przebiegiem i rozprzestrzenianiem się w organizmie, a także najnowsze metody leczenia. Wiedza przekazywana lekarzom podczas szkolenia specjalizacyjnego mobilizuje ich do jej pogłębiania, nabywają również umiejętności krytycznej oceny danych pochodzących z publikacji naukowych. „Umiejętność czytania i rozumienia wyników badań klinicznych w onkologii jest niezbędna, aby lekarz przez całe życie zawodowe był na bieżąco z aktualną wiedzą medyczną” — podkreśla prof. Wysocki.
„Chirurdzy onkolodzy już dziś posiadają niezbędną wiedzę na temat leczenia systemowego oraz umiejętności koordynowania opieki nad chorymi. Dlatego też w najbliższych latach chirurgia onkologiczna będzie umacniać pozycję kluczowej dyscypliny, wpływającej na jakość i skuteczność leczenia pacjentów onkologicznych w Polsce. Specjalistyczna wiedza, obejmującą wszystkie aspekty choroby nowotworowej, pozwoli na tworzenie skutecznych strategii walki z nowotworami, wykorzystujących wszelkie dostępne terapie” — przekonuje prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, sekretarz PTChO, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii — Instytutu im. Marii Skłodowskiej--Curie w Warszawie.
Niezbędne monitorowanie jakości ośrodków leczniczych
Bezpieczeństwo pacjenta z nowotworem oraz sukces terapeutyczny zależą w ogromnym stopniu od wiedzy, doświadczenia i umiejętności chirurgów. Doceniając znaczenie chirurgii w onkologii, Ministerstwo Zdrowia uznało chirurgię onkologiczną za leczenie wysokospecjalistyczne, wymagające wysokich kwalifikacji, i podjęło kroki na rzecz jej scentralizowania. Zgodnie z założeniami Krajowej Sieci Onkologicznej, pacjenci wymagający leczenia chirurgicznego mają być kierowani do ośrodków o najwyższej referencyjności.
Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej postuluje stworzenie systemu monitorowania jakości i szczebli referencyjności ośrodków leczniczych opartego na ustalonych kryteriach obowiązujących wszystkie jednostki, które realizują świadczenia onkologiczne w ramach kontraktu z NFZ. W tym celu konieczne jest wdrożenie jednolitych zasad postępowania diagnostyczno-leczniczego oraz terapeutycznego, które powinny stać się podstawą opracowania wskaźników monitorowania jakości.
„Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej we współpracy z organizacjami pacjenckimi od wielu lat postuluje ocenę jakości i referencyjność ośrodków leczenia nowotworów. Tak samo czynią chirurdzy onkolodzy w innych krajach, np. w Holandii czy USA. Należy niezwłocznie wprowadzić w życie zalecenia konsultanta krajowego w dziedzinie chirurgii onkologicznej i PTChO oraz wpisać je do Biuletynu Ministerstwa Zdrowia jako obowiązujące kanony w diagnostyce i leczeniu chorych na nowotwory. Zalecenia te zostały kompleksowo opracowane przez zespół ekspertów w dziedzinie chirurgii onkologicznej, zaakceptowane przez Ministerstwo Zdrowia i przeanalizowane przez ekspertów Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Liczymy, że staną się wytycznymi obowiązującymi każdego chirurga, który podejmuje leczenie polskiego pacjenta” — podkreśla prof. dr hab. n. med. Arkadiusz Jeziorski, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii onkologicznej.
Według członków PTChO, w Polsce mamy zbyt dużą decentralizację leczenia chirurgicznego pacjentów onkologicznych. „Duże rozproszenie świadczeń z zakresu chirurgii onkologicznej nie jest dobrym rozwiązaniem dla chorych. W interesie pacjenta jest, aby był on leczony przez doświadczonego lekarza, który ma odpowiednią wiedzę na temat najnowszych metod leczenia oraz umiejętności i intuicję zawodową, wynikające z wielokrotnie przeprowadzanych operacji. Ponieważ wielu polskich chorych nie ma realnych możliwości dowiedzenia się, który ośrodek ma najlepsze wyniki w leczeniu, my, jako towarzystwo, musimy o nich zadbać w tym zakresie we współpracy z przedstawicielami organizacji reprezentujących pacjentów onkologicznych. Tworzymy z nimi nieformalne, ściśle współpracujące grupy zadaniowe, aby wspólnie doprowadzić do zmian oczekiwanych przez chorych na nowotwory” — podkreśla prof. Piotr Rutkowski.
PTChO gotowe na nowe wyzwania
Opracowywane przez PTChO we współpracy z konsultantem krajowym w dziedzinie chirurgii onkologicznej wytyczne postępowania w najczęstszych nowotworach litych określają standardy działań diagnostyczno-terapeutycznych. Zalecenia te mają na celu nie tylko zagwarantowanie najwyższej jakości i skuteczności chirurgii onkologicznej, ale przede wszystkim działanie dla dobra i bezpieczeństwa pacjenta oraz efektywności całej ścieżki terapeutycznej, którą musi on pokonać.
Rola chirurga onkologa stale się zmienia, ale — jak zapewniają przedstawiciele PTChO — towarzystwo jest gotowe na nadchodzące wyzwania. „Nasza działalność na rzecz rozwoju chirurgii onkologicznej, całej onkologii i dla dobra polskich pacjentów trwa już 25 lat. Mając świadomość przyszłych potrzeb, a także działając na rzecz optymalizacji i maksymalizacji efektów leczenia onkologicznego, już dziś kładziemy nacisk na wielodyscyplinarność i jakość edukacji. Przykładem tego jest „Biblioteka Chirurga Onkologa” — największa w Polsce seria wydawnicza dotycząca chirurgii, regularnie zasilana nowymi tomami, stanowiąca podstawę do kształtowania spójnego systemu standardów postępowania i edukacji chirurgów. Mimo postępów w radioterapii i leczeniu systemowym, chirurgia nadal będzie niezastąpioną metodą leczenia chorych na nowotwory, a także szansą na pozytywne zakończenie procesu terapii” — podsumowuje prof. Wysocki.
Siedem sekcji naukowych w strukturze PTChO
- Sekcja Nowotworów Piersi
- Sekcja Węzła Wartowniczego
- Akademia Czerniaka
- Sekcja Mięsaków
- Sekcja Nowotworów Otrzewnej
- Sekcja Nowotworów Górnego Odcinka Układu Pokarmowego
- Sekcja Nowych Technik w Chirurgii Onkologicznej
Opracowanie standardów postępowania i mierników jakości leczenia onkologicznego oraz przygotowanie chirurgów onkologów do nowej roli koordynatorów w systemie opieki nad pacjentami z nowotworami to obecnie kluczowe zadania Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej (PTChO), które obchodzi w tym roku 25-lecie działalności. Honorowym patronatem objął to wydarzenie minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Jak podkreślają członkowie zarządu PTChO, nadrzędnym celem jego działań jest maksymalizacja efektów leczenia oraz organizacja opieki onkologicznej skoncentrowanej na pacjentach. Chodzi o to, aby wszelkie rozwiązania systemowe i organizacyjne przynosiły im realną korzyść w postaci wydłużenia życia w dobrej jakości.
Dostęp do tego i wielu innych artykułów otrzymasz posiadając subskrypcję Pulsu Medycyny
- E-wydanie „Pulsu Medycyny” i „Pulsu Farmacji”
- Nieograniczony dostęp do kilku tysięcy archiwalnych artykułów
- Powiadomienia i newslettery o najważniejszych informacjach
- Papierowe wydanie „Pulsu Medycyny” (co dwa tygodnie) i dodatku „Pulsu Farmacji” (raz w miesiącu)
- E-wydanie „Pulsu Medycyny” i „Pulsu Farmacji”
- Nieograniczony dostęp do kilku tysięcy archiwalnych artykułów
- Powiadomienia i newslettery o najważniejszych informacjach