2. Wojciech Fendler - tropiciel genów i mistrz biostatystyki
Początkowo chciał studiować prawo lub marketing. Na medycynę zdecydował się dopiero w klasie maturalnej. Dziś ma 30 lat, jest doktorem nauk medycznych i pracuje w Klinice Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii UM w Łodzi.
Pięć lat temu ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Lekarskim UM w Łodzi. W kwietniu 2011 r. obronił z wyróżnieniem pracę doktorską. Już w trakcie studiów udzielał się w studenckim kole naukowym przy Klinice Chorób Dzieci I Katedry Pediatrii UM (obecnie Klinika Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii). W konkursie Primus Inter Pares w roku 2006 uzyskał tytuł najlepszego studenta medycyny w Polsce oraz dwukrotnie (2006, 2007) tytuł najlepszego studenta na UM w Łodzi.
Publikacje z tego okresu zaowocowały też uzyskaniem przez Wojciecha Fendlera m.in.: nagród Eminent Scientist of the Year 2010 in Neonatology (przyznanej przez International Research Promotion Council) i SCOPUS-Perspektywy Young Researcher Award oraz stypendium naukowego Naukowej Fundacji Polpharmy w 2009 roku. W 2011 roku został zwycięzcą XI edycji konkursu Zostańcie z Nami w kategorii nauk o życiu, organizowanego przez Fundację Tygodnika Polityka, a w 2012 roku laureatem 20. edycji programu START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.
Obecnie zajmuje się biostatystyką i genetyką. „W krótkim czasie stał się wybitnie biegły w wykorzystywaniu metod statystycznych do planowania badań naukowych i przetwarzania uzyskanych wyników” — podkreśla prof. Wojciech Młynarski, jego promotor i mentor.
Współtwórca rejestru cukrzycy monogenowej
Prace badawcze, jakie dr Fendler prowadził w ramach studiów doktoranckich, dotyczyły analizy struktury i funkcji genu proinsuliny. Na realizację tego projektu otrzymał finansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach grantu promotorskiego oraz zakwalifikował się do prac objętych projektem TEAM — Polish Registry of Pediatric and Adolescent Diabetes. Nationwide Genetic Screening for Monogenic Diabetes, w którym obecnie uczestniczy jako post-doc, jest odpowiedzialny za gromadzenie i analizę statystyczną danych epidemiologicznych.
W wyniku badań prowadzonych przez zespół kliniki powstał największy w Europie kontynentalnej rejestr cukrzycy monogenowej, umożliwiający identyfikację pacjentów mogących skorzystać z terapii farmakogenetycznych, czyli takich, w których leczenie jest ukierunkowane na konkretny, defektywny mechanizm biologiczny. „Interwencje tego typu pozwalają uzyskać wymierne korzyści kliniczne, takie jak ograniczenie deficytów neurologicznych, redukcja uciążliwości terapii, poprawa kontroli metabolicznej” — tłumaczy prof. Młynarski. Kontynuacją prowadzonych prac epidemiologicznych jest analiza ekonomiczna. „Jej wyniki dadzą podstawy do wnioskowania o wprowadzenie do puli finansowanej przez NFZ działań nakierowanych na stosowanie diagnostyki genetycznej i terapii farmakogenetycznej.
Efektem całego przedsięwzięcia będzie zapewnienie pacjentom dostępu do bezpiecznych, opłacalnych i niezwykle skutecznych procedur medycznych” — podkreśla prof. Młynarski.
Uzyskane wyniki badań były opublikowane w wiodących czasopismach diabetologicznych, a dokonania Wojciecha Fendlera na polu diabetologii zostały dostrzeżone zarówno w kraju, jak i na forum międzynarodowym. W roku 2011 uzyskał I Nagrodę Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego dla młodego lekarza naukowca oraz stypendium wyjazdowe International Society of Pediatric and Adolescent Diabetes.
Dalsze dociekania naukowe Wojciecha Fendlera będą ukierunkowane na biologiczne znaczenie mikroRNA w patogenezie cukrzycy monogenowej. „Badania te nie były dotąd prowadzone w żadnym ośrodku na świecie, a posiadana przez naszą klinikę baza danych biomedycznych pozwoli na zrealizowanie ich w sposób kompleksowy i skuteczny” — twierdzi prof. Wojciech Młynarski.
Skromny i życzliwy
Działalność Wojciecha Fendlera przynosi wymierne korzyści także w innych obszarach. Prowadzone przez niego jeszcze w trakcie studiów szkolenia w ramach koła naukowego przyczyniły się do powstania nowoczesnego, autorskiego programu nauczania z biostatystyki i epidemiologii, według którego od roku akademickiego 2009/2010 sam prowadzi zajęcia dla studentów II roku Wydziału Lekarskiego. Podczas realizacji programu „Poprawa opieki nad noworodkiem w województwie łódzkim” w latach 2009-2011 był zastępcą koordynatora projektu. Inicjatywa ta znacząco przyczyniła się do obniżenia umieralności noworodków w regionie łódzkim, która pod koniec 2010 roku po raz pierwszy w historii spadła do wartości poniżej 4 promili. W 2007 roku Wojciech Fendler bardzo aktywnie uczestniczył w 4. edycji ogólnopolskiego programu „Dawca szpiku”, organizowanego przez Fundację dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi „Krwinka”.
„Poza niewątpliwymi zdolnościami badawczymi i pędem do wiedzy, doktor Fendler jest osobą potrafiącą pracować w zespole, bardzo życzliwą i zawsze służącą pomocą współpracownikom” — podkreśla prof. Młynarski.
O prowadzonych badaniach doktor Fendler opowiada z pasją, o sobie mówi niewiele: „W chwilach wolnych lubię obejrzeć dobry film, sztukę teatralną albo poczytać książkę. Moim ulubionym autorem niezmiennie jest Terry Prachett, najbardziej znany z cyklu powieści o Świecie Dysku. Czasem jeszcze zagram na komputerze. Urlopy spędzam razem z żoną, najchętniej na pieszych i rowerowych wędrówkach”.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Ewa Szarkowska