1 października wchodzą przepisy o koordynacji opieki nad pacjentem w POZ. NFZ wyjaśnia, co się zmieni
1 października wchodzą w życie przepisy wprowadzające model opieki koordynowanej w POZ - skupionej na pacjencie - który stopniowo obejmie kolejne poradnie POZ w Polsce. Te muszą m.in. wyznaczyć koordynatora, który wesprze pacjentów POZ w leczeniu.
Wzmocnienie profilaktyki zdrowotnej w podstawowej opiece zdrowotnej, w tym wprowadzenie funkcji koordynatora, zakłada nowelizacja zarządzenia prezesa NFZ w sprawie umów w POZ, które dziś (1 października) wchodzi w życie. Precyzując: przepisy zarządzenia stosuje się do rozliczania świadczeń udzielanych od dnia 1 października 2021 r.

"Od zaproszenia, przez wywiad na pierwszej wizycie, po szczegółowe badania i szybką reakcję w przypadku wykrycia poważnej choroby. Wszystko pod kontrolą koordynatora i lekarza POZ. To model opieki skupionej na pacjencie, który sprawdził się w pilotażowym projekcie NFZ: POZ PLUS" - czytamy na stronie NFZ. Fundusz punkt po punkcie wyjaśnia, co się zmieni.
Koordynator w POZ
Od 1 października 2021 r. poradnie podstawowej opieki zdrowotnej powinny wyznaczyć koordynatora, którego zadaniem będzie wsparcie pacjentów POZ w procesie leczenia. Docelowo koordynator będzie dbał o lepszą komunikację na linii lekarz-pacjent, informował szczegółowo o kolejnych etapach leczenia (nie tylko w ramach POZ) oraz wspomagał organizację leczenia, w szczególności pacjentów z chorobami przewlekłymi.
Jak precyzuje NFZ, przepisy nie wymagają, aby była to osoba nowo zatrudniona. "Zadania koordynatora może realizować personel, który już pracuje w poradni (w tym lekarz, pielęgniarka, rejestratorka)" - czytamy.
Filip Nowak, p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, przypomina, że zmiany w POZ wprowadzane są na bazie wyników pilotażowego projektu POZ PLUS, który objął ponad 350 tys. pacjentów z całej Polski.
Zmiany w POZ mają być wprowadzane stopniowo
Zmiany w organizacji pracy POZ, których celem jest wzmocnienie roli POZ w opiece nad pacjentem, będą wprowadzane stopniowo - zapewnia NFZ. W pierwszym etapie - od 1 października - koordynator ma skupić się na działaniach profilaktycznych.
Kolejnym krokiem ma być wprowadzenie programów zarządzania chorobą, czyli opieki koordynowanej dla pacjentów chorych przewlekle. Od 1 stycznia 2022 roku sukcesywnie do programu mają być włączane kolejne schorzenia i choroby: nadciśnienie, cukrzyca, zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca, choroby tarczycy.
Planuje się też poszerzenie dostępnych badań diagnostycznych, (laboratoryjnych i obrazowych), które będzie mógł zlecić lekarz POZ.
Opieka koordynowana: bilans zysków według NFZ
W ocenie NFZ na opiece koordynowanej zyskać mają nie tylko POZ-y, ale przede wszystkim pacjenci. Chorzy, zdaniem Funduszu, będą mieć przede wszystkim zapewniony dostęp do koordynatora, który planuje i monitoruje przebieg diagnostyki oraz terapii i - co ważne - przypomina także o nadchodzących wizytach.
Kolejne pozytywy to zapewnienie planu leczenia, czyli kontynuacji leczenia także poza POZ, wzrost zaufania do POZ i do personelu medycznego/niemedycznego swojej poradni oraz sprawniejszy przepływ informacji, m.in. o stanie pacjenta i wynikach jego badań między lekarzem rodzinnym a lekarzami innych specjalności.
Na liście korzyści dla poradni POZ NFZ wymienia:
- poprawę i usprawnienie organizacji pracy
- pozyskanie nowych pacjentów
- lepsze przygotowanie placówki do procesu akredytacji
W ocenie NFZ koordynator jest pierwszym krokiem w rozwoju POZ i wzmocnieniu opieki nad pacjentami podstawowej opieki zdrowotnej.
Lekarze rodzinni zaniepokojeni rozporządzeniem NFZ dot. koordynatorów
- POZ Plus dobitnie uświadomił decydentom bardzo ważny fakt: koordynacja nie jest narzędziem tanim - mówił 23 września br. Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego, który w rozmowie z portalem pulsmedycyny.pl podsumował wnioski z pilotażu POZ Plus i wskazał na główne wyzwania stojące przed podstawową opieką zdrowotną.
- POZ Plus nałożył na placówki konieczność zwiększenia liczby personelu (na barki medyków spadły też dodatkowe obowiązki związane z przeprowadzaniem bilansów zdrowia) oraz reorganizacji pod względem infrastrukturalnym. W placówkach biorących udział w pilotażu zwiększyła się także znacząco liczba świadczeń, co wiązało się z większą niż dotychczas eksploatacją np. gabinetów zabiegowych - zaznaczał.
W czwartek, 30 września, gdy NFZ opublikował zarządzenie ws. podstawowej opieki zdrowotnej, m.in. dotyczące koordynowanej opieki w POZ, lekarze rodzinni z Porozumienia Zielonogórskiego wyrazili oburzenie trybem wprowadzania zmian.
"Skandal. Zarządzenie nr 160/2021/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ogłoszone pomimo braku akceptacji jego treści przez ministerialny Zespół ds. POZ, a wręcz w kontrze do jego oponentów" - tak publikację zarządzenia skomentował na Twitterze Jacek Krajewski.
“Nowy standard działania NFZ - wydawanie zarządzeń bez konsultacji. Zapis w uzasadnieniu sugerujący, że treść wynika z rekomendacji zespołu ds. POZ powołanego przez ministra zdrowia jest nieprawdziwy. Rekomendacja była inna niż wprowadzona do zarządzenia” - napisał z kolei w mediach społecznościowych Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.
Podstawowa opieka zdrowotna: zarządzenie NFZ - LISTA ZMIAN
Zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, które opublikowano 30 września, wprowadza w POZ szereg zmian.
Jak dowiadujemy się z uzasadnienia zarządzenia, polegają one m.in. na:
- Określeniu zadań osoby, o której mowa w art. 14 ust. 2 ustawy o POZ, finansowanej kapitacyjną stawką roczną oraz nadaniu definicji „koordynator”.
- Prowadzeniu nowego zakresu będącego przedmiotem umowy „koordynacja opieki”, oraz rozszerzeniu przedmiotu umowy o koordynowanie procesu rekrutacji świadczeniobiorców do programów profilaktycznych.
- Wprowadzeniu definicji „porada receptowa” oraz wprowadzeniu produktów statystycznych: porada receptowa lekarza POZ; porada receptowa pielęgniarki poz, porada receptowa położnej POZ.
- Wprowadzeniu korekty w przepisie dotyczącym weryfikacji uprawnień do świadczeń w usłudze e-WUŚ, poprzez uzupełnienie, że w przypadku złożenia deklaracji wyboru za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta ma zastosowanie data przyjęcia deklaracji.
- Rezygnacji z przepisów odnoszących się do premiowania za wystawianie przez lekarzy POZ e-recept i e-skierowań w związku w wejściem w życie przepisów o obowiązku wystawiania tych dokumentów w formie elektronicznej.
- Wprowadzeniu korekty w zakresie wartości stawek kapitacyjnych, porad i ryczałtów - dodano zakres „koordynacja opieki” wraz z produktem „koordynacja opieki - zadania koordynatora” z wyceną kapitacyjnej stawki rocznej w wysokości 5,88 zł.
- Wprowadzeniu korekty karty badania profilaktycznego w programie profilaktyki chorób układu krążenia, w której zaktualizowano czynniki ryzyka kwalifikujące do programu.
- Rezygnacji z załącznika nr 2a do zarządzenia, tj. „oświadczenia o uzgodnieniu podziału środków na zwiększenie finansowania świadczeń udzielanych przez pielęgniarki POZ, położne POZ, pielęgniarki/higienistki szkolne”.
- Wprowadzeniu zmian w zakresie warunków realizacji świadczeń położnej poz w opiece nad kobietą w przebiegu prowadzenia ciąży fizjologicznej zgodnie z zakresem i wymogami wynikającymi z przepisów rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej.
- Wprowadzeniu korekty wniosku o zawarcie umowy o udzielanie świadczeń w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna poprzez dodanie nowego zakresu świadczeń - koordynacja opieki.
Roczny skutek finansowy wynikający z wprowadzenia opłaty za koordynację opieki w zakresie wprowadzonym zarządzeniem prezesa NFZ oszacowano na poziomie niemal 157 mln zł.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jacek Krajewski o pilotażu POZ Plus: lekarze rodzinni sprawdzili się w roli specjalistów
Źródło: Puls Medycyny