Zmiany w opiece psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą

Łukasz Szumowski przyznaje, że pierwszy kontakt dzieci z psychiatrą nie powinien odbywać się w warunkach przypominających sceny z filmu "Lot na kukułczym gniazdem". Resort zapowiada więc wzmocnienie opieki środowiskowej oraz podwyższenie wyceny świadczeń psychiatrycznych.

"Psychiatria to dziedzina, która wymaga szczególnego dofinansowania, z uwagi na ogromne niedoszacowanie wycen w niej obowiązujących. W planach mamy wdrożenie pilotażu populacyjnej opieki psychiatrycznej i jednocześnie przygotowujemy pilotaż psychiatrycznej opieki pediatrycznej. Zadanie to jest dla nas szczególnie istotne z przyczyn ogólnoludzkich, społecznych, ale również z przyczyn epidemiologicznych. Wiemy, że choroby psychiczne u dzieci są dużym problemem populacyjnym i chcielibyśmy nakierować opiekę dotyczącą zdrowia psychicznego u dzieci na działania odbywające się w ich środowisku" - zapowiedział Łukasz Szumowski.

Jego zdaniem konieczne jest w tym obszarze wzmocnienie poradni psychologiczno-pedagogicznych - tak by młodzi pacjenci otrzymywali wsparcie nie tylko na poziomie lecznictwa zamkniętego i szpitali, ale również w swoim naturalnym środowisku.

"Nie chcemy, by oddział szpitalny był pierwszym kontaktem dzieci czy młodzieży z psychiatrią" - zapewnił minister zdrowia. Jednocześnie podkreślił, że resort zdrowia chce wspierać kształcenie specjalistów psychiatrii dziecięcej, których liczba jest obecnie dramatycznie niska, a także wzmacniać rolę psychoterapeutów oraz terapeutów środowiskowych. "Kształcenie w tych obszarach chcemy wzmocnić nie tylko finansami ministerstwa, ale również dofinansowaniami pozyskanymi z programów unijnych" - wskazał Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia przyznał, że psychiatria dziecięca jest dziedziną trudną i nadal niechętnie wybieraną przez młodych lekarzy m.in. z uwagi na ograniczone możliwości rozwoju ścieżki zawodowej, jakie oferują placówki psychiatryczne. 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.