Zwiększenie dawki steroidu nie zapobiega nawrotom astmy u dzieci

Krótkoterminowe zwiększenie dawki wziewnych kortykosteroidów nie powinno być rutynowym postępowaniem u dzieci z łagodną i umiarkowaną astmą, które regularnie stosują małe dawki tych leków.

Taki wniosek płynie z badania przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców, którego wyniki zaprezentowano na wspólnym kongresie American College of Allergy, Asthma and Immunology (ACAAI) oraz World Allergy Organization (WAO) w Orlando.

Badacze pod kierownictwem prof. Daniela Jacksona, pediatry z University of Wisconsin School of Medicine and Public Health, eksperta w dziedzinie astmy dziecięcej, przebadali 254 dzieci w wieku 5-11 lat z łagodną i umiarkowaną astmą, którym przez prawie rok podawano wziewne kortykosteroidy w małych dawkach (dwa wdechy z inhalatora dwa razy na dobę). W trakcie nawracających epizodów astmy dawki leków były zwiększane pięciokrotnie na okres siedmiu dni.

Okazało się, że dzieci z grupy przyjmującej dużą dawkę leku (albuterolu) wcale nie miały mniej poważnych zaostrzeń od dzieci przyjmujących niskie dawki. Ponadto, naukowcy odkryli, że tymczasowe zwiększanie dawki steroidów w czasie epizodu astmy nie tylko nie zapobiega nawrotom choroby, ale może powodować spowolnienie wzrostu dziecka. Okazało się bowiem, że tempo wzrostu dzieci z grupy, w której zastosowano strategię podwyższenia dawki kortykosteroidów, było spowolnione w stosunku do dzieci na niskich dawkach o około 0,23 cm na rok.

Mimo że różnica nie jest duża, to odkrycie to potwierdziło wyniki wcześniejszego badania pokazującego, że przyjmowanie wziewnych kortykosteroidów przez dzieci chore na astmę może spowalniać ich wzrost. "Częstsze lub przedłużone stosowanie dużych dawek steroidów u dzieci może nasilać ten niekorzystny efekt" - przestrzegają naukowcy.

Badanie zostało sfinansowane przez National Heart, Lung and Blood Institute. Jego wyniki zostały opublikowane 3 marca 2018 r. w elektronicznym wydaniu NEJM.

Czytaj także:

W leczeniu chorych na astmę obowiązuje podejście holistyczne

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.