Psychiatra nie jest demonem, psycholog to nie czarodziej

Maja Marklowska-Dzierżak

Wizyta u psychiatry i psychologa dla wielu osób wciąż wiąże się z lękiem i poczuciem wstydu. Stereotypy związane z tymi zawodami ma obalić 6. edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję", która ruszyła dziś (23 lutego), w Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją.

Jest to jedyna kampania w Polsce, w której ambasadorami są psychiatrzy i psycholodzy: prof. dr hab. n. med. Piotr Gałecki - krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii, dr hab. n. med. Barbara Remberk - krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, prof. dr hab. n. med. Agata Szulc - prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, dr n. med. Dariusz Wasilewski - psychiatra, konsultant merytoryczny Stowarzyszenia "Aktywnie Przeciwko Depresji", Anna Morawska-Borowiec - psycholog, pomysłodawczyni kampanii, Jolanta Zmarzlik - psychoterapeutka, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Anna Sokołowska - psycholog, Fundacja Nagle Sami, Maja Filipiak - psycholog, kierownik Akademickiego Centrum Psychoterapii i Rozwoju przy Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Ich wizerunki pojawią się wkrótce na billboardach, które zawisną w stolicach wszystkich województw.

"Psychiatra nie jest żadnym demonem, a psycholodzy to nie czarodzieje" - mówili eksperci na konferencji inaugurującej 6. edycję kampanii "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję". "W obecnych czasach, w związku z rozpowszechnieniem zaburzeń psychiatrycznych, szczególnie depresyjnych, sposób patrzenia na te profesje w niczym nie różni się od leczenia zaburzeń somatycznych, choćby cukrzycy czy nadciśnienia. Dlatego ważne jest, by wspierać sposób widzenia kontaktu z psychiatrą czy psychologiem jako możliwość, a nie ograniczenie, co ma istotny wpływ na skuteczność leczenia. Wczesna diagnostyka znacząco ogranicza skutki zaburzeń, a co za tym idzie, poprawia jakość życia i często zapobiega samobójstwom" - podkreślił prof. Piotr Gałecki.

***

W Polsce jest tylko nieco ponad 4 tys. psychiatrów dla dorosłych i 402 psychiatrów dziecięco-młodzieżowych, z czego spora część pracuje w ośrodkach prywatnych. Na 1 mln mieszkańców przypada zaledwie 90 lekarzy tej specjalności, co plasuje nas na przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej (za nami jest tylko Bułgaria, w której na 1 mln mieszkańców przypada 76 psychiatrów). Psychologów i psychoterapeutów jest 75 tys., ale w publicznej ochronie zdrowia pracuje zaledwie 9 tys.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.