Pacjenci z nowotworem płuca nadal czekają na leki

Marcowe wykazy leków refundowanych nie przyniosą zmian w dostępie do leków stosowanych w leczeniu pacjentów z nowotworem płuca. Środowisko pacjentów nie kryje rozczarowania i pyta o przyczyny takiego stanu rzeczy.

W ocenie pacjentów przedstawione przed dwoma dniami wykazy refundacyjne nie odpowiadają na ich potrzeby. W oficjalnym stanowisku cztery organizacje wystosowały zapytanie do resortu zdrowia o przyczyny braku pozytywnych decyzji, a także planowany termin wprowadzenia niezbędnych zmian oraz źródła nierównego traktowania pacjentów onkologicznych.

"Rak płuca jest ostatnim z czterech najczęściej występujących nowotworów, w których pacjenci nie otrzymali nowej skutecznej opcji terapeutycznej w pierwszej lub drugiej linii leczenia"- czytamy w komunikacie organizacji. Niestety co roku z nowotworem tym przegrywa ponad 23 tysiące chorych. W smutnych statystykach umieralność z powodu raka płuca jest większa niż w wyniku raka piersi i raka jelita grubego łącznie. W ostatnich latach organizacje pacjenckie oraz eksperci apelują o głębokie zmiany w zapobieganiu chorobie oraz organizacji leczenia. Ich zdaniem konieczne jest również zwiększenie dostępności terapii dla pacjentów z zaawansowaną chorobą, u których nie można przeprowadzić leczenia operacyjnego.

"W listopadzie ubiegłego roku wydawało się, że proces powrotu do normalności rozpoczął się. Ministerstwo Zdrowia zwiększyło dostęp do leczenia w trzeciej linii. Jednocześnie resort w przeciągu ostatnich dwóch lat podjął pozytywne decyzje refundacyjne dla dużych grup chorych z rakiem gruczołu krokowego, rakiem piersi oraz rakiem jelita grubego. Pomimo tego, od wielu miesięcy rząd ignoruje chorych, toczących nierówną walkę z chorobą"- czytamy w komunikacie pacjentów.

Ich zdaniem wydatki Narodowego Funduszu Zdrowia tylko w 2018 r. na opiekę nad pacjentami wzrosną o ponad pięć miliardów złotych. Niestety zwracają również uwagę, że budżet refundacyjny rośnie blisko ośmiokrotnie wolniej niż koszty innych rodzajów świadczeń.

Pacjenci przypomnieli również, że w listopadzie ubiegłego roku kilkanaście organizacji reprezentujących chorych zaapelowało o nowelizację planu finansowego NFZ oraz ustalenie zasady przeznaczenia 17 proc. wydatków funduszu na skuteczne i bezpieczne leki. Niestety dotychczas nie doczekali się zapowiedzianej nowelizacji planu finansowego NFZ. Nie wiadomo również kiedy pacjenci z rakiem płuca będą mogli liczyć na zakończenie nierównego traktowania względem innych grup chorych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.