Duże zmiany w szpitalu w Siedlcach

Zakończyła się przebudowa i rozbudowa Oddziału Położniczo-Ginekologicznego i Oddziału Neonatologicznego w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach. Szpital wzbogacił się również o nową pracownię i aparat do rezonansu magnetycznego.

„To jedna z największych, najbardziej znaczących inwestycji w naszych szpitalach, które wsparliśmy w ostatnim czasie z budżetu Mazowsza. Przeznaczyliśmy w sumie na ten cel blisko 10 mln zł” – podkreśla marszałek województwa Adam Struzik.

Realizowane w latach 2016-2017 zadanie „Przebudowa i rozbudowa Oddziału Położniczo-Ginekologicznego i Oddziału Neonatologicznego Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach Sp. z o.o.” zostało dofinansowane z budżetu woj. mazowieckiego kwotą ponad 8 mln zł. Kolejne przedsięwzięcie, czyli remont pomieszczenia przeznaczonego na pracownię rezonansu magnetycznego, w których zamontowano nowy aparat do badań RTG kosztował ponad 7,3 mln zł, z czego 1,8 mln zł pochodziło od samorządu woj. mazowieckiego, a od Ministerstwa Zdrowia 5,4 mln zł.

Dla matki i dziecka

„To ważny dzień dla mieszkańców subregionu. Obie inwestycje nie tylko usprawnią funkcjonowanie placówki, są także odpowiedzią na potrzeby zdrowotne i systematycznie wzrastającą liczbę porodów. Potwierdzają to dane. W 2015 r. w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach urodziło się 786 dzieci, a w 2017 r. już 1023” – mówiła podczas uroczystego przekazania inwestycji wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

W wyniku przeprowadzonych zmian na oddziale zwiększyła się liczba łóżek z 39 do 48. Zostało zakupione nowoczesne wyposażenie specjalistyczne, w tym panele nadłóżkowe, kolumna chirurgiczna i anestezjologiczna, lampy zabiegowe do stanowisk porodowych oraz centrale intensywnego nadzoru. Kobiety, które zdecydują się na poród w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach, mają do dyspozycji cztery nowoczesne sale porodowe, w tym jedną dostosowaną do porodów w wodzie. W każdej z nich do dyspozycji rodzącej jest łazienka wraz z prysznicem, nowoczesne łóżko porodowe, które umożliwia odbycie porodu w różnych pozycjach, centralny system monitorujący dobrostan dziecka, drabinka, piłka porodowa, worek sako oraz inkubator.

Zmiany objęły także oddział neonatologiczny. Ze względów funkcjonalnych został on usytuowany w sąsiedztwie części położniczej. Zwiększyła się liczba stanowisk noworodkowych o siedem. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi, w który wyposażony został pododdział patologii noworodka, zostanie zapewniony lepszy komfort leczenia wcześniaków i chorych noworodków. W oddziale wydzielony został także pokój laktacyjny oraz dwa pokoje dla matki i dziecka. Dzisiaj śmiało można stwierdzić, że jest to oddział na miarę XXI w.

Do wczesnego wykrywania nowotworów

Nowocześniejsza jest również pracownia rezonansu magnetycznego. „Zakupione przez nas 3-teslowe urządzenie posiada system umożliwiający dokładną ocenę nawet niewielkich zmian chorobowych i uzyskanie obrazów w wysokiej jakości. Pozwala wykonać badania dotychczas nie realizowane w szpitalnej pracowni MRI, m.in. gruczołu krokowego, narządów jamy brzusznej, płuc czy drobnych stawów” – powiedział Marcin Kulicki, prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.