Cytologia: to ważne, to szybkie, to proste, to nie boli

Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny (ul. Madalińskiego 25 w Warszawie) organizuje w lutym bezpłatne badania cytologiczne dla każdej kobiety w wieku 18+.

Na badanie można się umówić na wyznaczoną godzinę telefonicznie (kontakt do przychodni: 22 45-12-600), mailowo: przychodnia@szpitalmadalinskiego.pl lub osobiście. Badanie wykonywane jest w pon. i pt. w godz. 8-12, wt.-czw. w godz. 15-18. Akcja wspiera ogólnopolską kampanię społeczną „Piękna, bo Zdrowa” zainicjowaną przez Ogólnopolską Organizację Kwiat Kobiecości.

Co trzeba wiedzieć o cytologii:

●    pierwszą cytologię należy wykonać w wieku 18 lat lub 2 lata po rozpoczęciu współżycia;
●    raz w roku profilaktycznie;
●    najlepiej miedzy 10 a 13 dniem cyklu;
●    trzy dni przed planowanym badaniem nie należy stosować żadnych środków dopochwowych oraz nie wykonywać zabiegów w obrębie pochwy i szyjki macicy (np. irygacji);
●    na trzy dni przed badaniem należy powstrzymać się od współżycia;
●    cytologię powinna wykonać każda kobieta w ciąży;
●    w przypadku infekcji intymnej (mogą o tym świadczyć upławy, swędzenie, pieczenie) należy zaplanować badanie cytologiczne po wyleczeniu schorzenia.

Regularne badania ginekologiczne i cytologiczne (raz w roku) chronią przed rakiem szyjki macicy. Jeżeli kobieta bada się regularnie, raz w roku, może być pewna, że nie przeoczy niepokojących zmian.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.