Szansa na lepsze poznanie podłoża ostrych białaczek szpikowych

Naukowcy z Zakładu Biotechnologii Medycznej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii oraz z Zakładu Immunologii Klinicznej Katedry Immunologii Klinicznej i Transplantologii Cm UJ w Krakowie prowadzą badania, które mają na celu lepsze poznanie przyczyn ostrych białaczek szpikowych.

Projekt naukowy, w którym uczestniczą, ukierunkowany jest na poznanie biologii komórki krwiotwórczej oraz zaburzeń genetycznych prowadzących do rozwoju AML (ang. acute myeloid leukemia). Celem polskich badaczy jest zrozumienie mechanizmów odpowiedzialnych za utrzymanie stabilności genomowej oraz roli prawidłowego metabolizmu hemu w patogenezie AML.

W projekcie bierze udział Anna Konturek-Cieśla, studentka biotechnologii molekularnej na UJ. Prowadzi ona badania nad zmianami występującymi w komórkach w momencie rozwoju nowotworów krwi, a w szczególności nad rolą, jaką pełni w tym procesie oksygenaza hemowa-1, jeden z głównych enzymów degradujacych hem. Jej dotychczasowe obserwacje poczynione pod kierunkiem dr Karoliny Bukowskiej-Strakovej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym CM UJ w Krakowie wskazują na zależność między częstością mutacji u pacjentów z AML a poziomem oksygenazy hemowej-1 w komórkach białaczkowych. Naukowcy przypuszczają, że enzym ten może pełnić nieznane do tej pory kluczowe funkcje w zachowaniu prawidłowej struktury DNA.

"Aby zweryfikować moją hipotezę badawczą, wykonam doświadczenia zarówno na linii komórkowej, jak i na materiale klinicznym pochodzącym od pacjentów z AML. Badania zostaną uzupełnione bioinformatyczną analizą najczęściej zmutowanych genów w AML. Otrzymane wyniki umożliwą rozszerzenie wiedzy na temat patogenezy chorób układu krwiotwórczego. Mam nadzieję, że w konsekwencji będzie to prowadzić do lepszego poznania przyczyn rozwoju białaczek" - tłumaczy Anna Konturek-Cieśla, która za swoje badania została nagrodzona w 17. edycji programu L'Oreal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.