Firmy opioidowe wydały miliony na grupy poparcia

Pięć firm farmaceutycznych produkujących opioidy, silne uzależniające leki przeciwbólowe, przeznaczyło ponad 10 mln USD na rzecz budowania poparcia w amerykańskim środowisku medycznym – wynika z raportu, o którym pisze Reuters.

Raport, za którym stoi senator Claire McCaskill z Parii Demokratów, ujawnia, m.in., że  w latach 2012-2017 spółka Purdue Pharma przeznaczyła aż 4,15 mln USD (najwięcej spośród wymienianych w dokumencie firm farmaceutycznych) na wsparcie dla organizacji działających na rzecz pacjentów i stowarzyszeń zawodowych lekarzy, np. Academy of Integrative Pain Management, które rekomendowały użycie opioidów. Wspierane grupy poparcia, oficjalnie działające na rzecz pacjentów, miały m.in. lobbować za korzystnymi dla branży ustawami oraz przeciw prawu zaostrzającemu przepisy związane z wydawaniem recept na silne leki przeciwbólowe pochodzenia opioidowego.

Szacuje się, że w USA w 2016 r. 42 tys. osób zmarło z powodu przedawkowania opioidów, jak mówi McCaskill, w najbardziej śmiercionośnej epidemii w historii USA. 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.