Astrocyty też mają wpływ na aktywność mózgu

Do tej pory uważano, że komórki mózgowe w kształcie gwiazdy, nazywane fachowo astrocytami, są tylko stałymi, cichymi zwolennikami gadatliwych, przypominających kształtem drut sąsiadów neuronów, które odpowiadają za koordynację oddychania. Przeczy temu badanie przeprowadzone na szczurach, z którego wynika, że astrocyty również mają coś do powiedzenia w tym względzie.

Naukowcy z National Institute of Neurological Disorders and Stroke (NINDS) dowiedli, że wyciszanie tych komórek w mózgach szczurów powodowało zmniejszenie szybkości, z jaką oddychały oraz większe niż normalnie zmęczenie na bieżni. Były to tylko dwa z wielu przykładów zmian w oddychaniu gryzoni następujących wskutek manipulowania sposobem komunikowania się astrocytów z neuronami.

"Przez dziesięciolecia sądziliśmy, że oddychanie jest kontrolowane wyłącznie przez neurony. Wyniki naszego badania sugerują jednak, że astrocyty aktywnie pomagają kontrolować rytm oddychania" - przyznał dr Jeffrey C. Smith z NINDS, główny badacz. Dodał, że wyniki badania przeprowadzonego przez jego zespół dostarczają coraz większej ilości dowodów, które zmieniają sposób myślenia zarówno o astrocytach, jak i działaniu mózgu. 

Wyniki badania amerykańskich naukowców opublikowano w "Nature Communications".

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.