FDA zatwierdziła system do produkcji Tc-99m

W celu zapewnienia stabilnych i bezpiecznych dostaw najpopularniejszego w Stanach Zjednoczonych radioizotopu wykorzystywanego w obrazowaniu medycznym, amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła unikalny system do jego produkcji.

Technetium-99m (Tc-99m), produkowany przez RadioGenix System należący do Komisji ds. Energii Jądrowej, jest środkiem stosowanym z zatwierdzonymi przez FDA urządzeniami do obrazowania służącymi do wykrywania chorób kardiologicznych i nowotworowych oraz oceny czynności płuc, wątroby, nerek i mózgu.

"Każdego dnia dziesiątki tysięcy ludzi w Stanach Zjednoczonych poddaje się procedurze obrazowania medycznego, która zależy od radioizotopu Tc-99m. Ma on kluczowe znaczenie w wykrywaniu chorób, jednak ze względu na złożony łańcuch dostaw, specjaliści opieki zdrowotnej musieli czasem mierzyć się z problemem jego niedoborów" - powiedziała Janet Woodcock, dyrektor Center for Drug Evaluation and Research.

W Stanach Zjednoczonych radioizotop Tc-99m jest stosowany w ponad 80 proc. procedur obrazowania w medycynie nuklearnej. Jednak ze względu na to, że był wytwarzany przez kilka zakładów zlokalizowanych poza USA, często występowały jego braki na amerykańskim rynku. W wyniku współpracy amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków z Komisją ds. Energii Jądrowej, odpowiedzialną za nadzór nad produkcją, dystrybucją, posiadaniem i używaniem materiałów radioaktywnych i produktów zawierających takie materiały, Tc-99m będzie produkowany w USA. Umożliwi to zatwierdzony właśnie przez FDA system RadioGenix.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.