Minister zdrowia Łukasz Szumowski o Liście Stu 2017

Gościem specjalnym tegorocznej uroczystej Gali Listy Stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie i ochronie zdrowia w 2017 roku był minister Łukasz Szumowski i to on otworzył uroczystość.

Na początku swojego wystąpienia minister zdrowia przyznał, że ma tremę. "Bardzo dziękuję za zaproszenie na tą jedną z ważniejszych gal skupiających grono osób mających największy wpływ w służbę zdrowia w Polsce. Bardzo mnie cieszy, że mogę wziąć w niej udział, bo wiem, że są to osoby, które chcą działać na rzecz naszej wspólnoty, pacjentów i systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Mogę sobie tylko życzyć, by wybory stu najbardziej wpływowych ludzi były coraz trudniejsze. By co roku konkurencja była coraz bardziej zażarta – zarówno w aspektach systemowo-administracyjnych, jak również klinicznych" - powiedział Łukasz Szumowski.

Urzędujący od niespełna miesiąca minister zdrowia podkreślił, że obecność wśród laureatów plebiscytu osób z administracji pokazuje, że tak zwany imposybilizm polskiej administracji jest nie do końca prawdziwy.

"Jeżeli ludzie z administracji mają wpływ, to znaczy, że mogą tę rzeczywistość kształtować i zmieniać. Posiadanie wpływu jest pierwszym warunkiem dokonania zmiany. Mam zatem nadzieję, że będą to dobre zmiany. Liczę, że wspólnie będziemy mogli zrobić coś dobrego" - stwierdził Łukasz Szumowski. Dodał, że dobrze, iż na Liście Stu znajdują się też osoby spoza administracji. "Cieszy mnie to osobiście, bo jednym z moich priorytetów - jak doskonale państwo wiecie - jest dialog. No a z kim najlepiej ten dialog prowadzić, jak nie z osobami mającymi największy wpływ w ochronie zdrowia? Chciałbym w trakcie mojej kadencji, w najbliższych dwóch latach, rozmawiać z ludźmi, nie tylko tymi, którzy mają wpływ, ale również tymi, którzy tych zmian oczekują".

Minister zdrowia podkreślił, że obecność na Liście Stu pokazuje, iż możliwy jest wspólny dialog pomiędzy administracją a osobami działającymi bliżej pacjenta czy systemu. Także w sytuacji, kiedy mają one rozbieżne wizje systemu ochrony zdrowia. Zdaniem ministra tak prowadzony dialog pozwoli wypracować taki model systemu, który będzie odpowiedni zarówno dla pacjentów, jak też wszystkich uczestników tego systemu.

"Gratuluję wszystkim wyróżnionym i mam nadzieję, że potraktują to państwo jako jeszcze większe wyzwanie do dalszej pracy. Że nie będzie to zwieńczenie państwa pracy, a dopiero początek. Licząc na dobrą współpracę, cieszę się, że dziś możemy ten czas spędzić tu wspólnie" - powiedział Łukasz Szumowski.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.