GIS wzmocni kontrole na oddziałach pediatrycznych

Resort zdrowia pracuje nad rozporządzeniem umożliwiającym zapobieganie zakażeniom szpitalnym oraz stworzenie właściwych procedur przeciwepidemicznych. Jednocześnie MZ oczekuje od inspekcji sanitarnej wzmożenia kontroli szpitalnych oddziałów pediatrycznych pod kątem zagrożeń epidemiologicznych.

Decyzja Ministerstwa Zdrowia to reakcja m.in. na wystąpienie Rzecznika Praw Pacjenta - Bartłomieja Chmielowca, który zwrócił uwagę na problem zagrożeń epidemiologicznych na pediatrycznych oddziałach szpitalnych w grudniu ubiegłego roku.

Problemem brak standardów

W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że najmłodsi pacjenci są szczególnie narażeni na zakażenia szpitalne. "Dzieci do szpitala zgłaszają się z dolegliwościami infekcyjnymi, dotyczy to dolegliwości związanych z grypą, z zakażeniem RSV, biegunką rota- czy norowirusową, czy też sepsą. W tym samym czasie przyjmowane są dzieci bez infekcji, ale np. z zatruciem lekami. Pomimo braku możliwości wprowadzenia w szpitalach wszystkich sal o standardzie jednoosobowym, umożliwiającym izolację każdego pacjenta, oddziały pediatryczne powinny spełniać warunki określone dla oddziałów chorób zakaźnych"– ocenił Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta w piśmie skierowanym do ministra zdrowia. W jego ocenie konieczne jest opracowanie standardów organizacyjnych na oddziałach dziecięcych, które umożliwiłyby minimalizację czy wręcz przeciwdziałanie zakażeniom szpitalnym.

"Poprawa warunków w aspekcie zagrożenia epidemiologicznego na oddziałach pediatrycznych leży w interesie publicznym"- ocenił Bartłomiej Chmielowiec.

Szybka reakcja MZ

W odpowiedzi na pismo RPP resort zdrowia poinformował o prowadzonych przez Główny Inspektorat Sanitarny pracach nad regulacją metod zapobiegania szerzeniu się zakażeń szpitalnych. "Projektowane rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego zapobiegania zakażeniom spowodowanym biologicznymi czynnikami chorobotwórczymi o szczególnej zjadliwości lub oporności na antybiotyki umożliwi całościowe uregulowanie w formie standardu organizacyjnego odpowiednich procedur przeciwepidemicznych. Standardy te zostaną opracowane w uzgodnieniu z ekspertami z zakresu epidemiologii zakażeń szpitalnych z szerokim wykorzystaniem już przygotowanych wytycznych merytorycznych, przekazywanych przez ekspertów zespołom zakażeń szpitalnych"- czytamy w oficjalnym komunikacie.

Jednocześnie GIS został zobowiązany przez MZ do wzmożenia kontroli szpitali pod kątem epidemiologicznych zakażeń szpitalnych - ze szczególnym uwzględnieniem oddziałów dziecięcych.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.