Wzrasta liczba pacjentów z szumami usznymi

Diagnostyka i leczenie szumów usznych to istotne wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej, zwłaszcza wśród starzejących się społeczeństw. W odpowiedzi na ten problem Tinnitus Research Initiative, fundacja wspierająca rozwój badań nad leczenie szumów usznych, ustanowiła Międzynarodowy Tydzień Wiedzy o Szumach Usznych, który przypada 5-11 lutego.

Według szacunków szumów usznych, czyli dźwięków słyszanych w jednym uchu, obu uszach lub w głowie, doświadcza jedna piąta dorosłych Polaków (dla 5 proc. z nich stanowią one bardzo poważny problem). Ponadto, jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie, dotyczą również 6 proc. dzieci. Nie ma uniwersalnej terapii i skutecznej terapii, dzięki której można by się ich pozbyć, tak jak nie istnieje jedna przyczyna, która je powoduje.

"W przypadku pojawienia się szumów usznych powinna zostać przeprowadzona diagnostyka audiologiczna" - mówi prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński, otochirurg, otolaryngolog, audiolog i foniatra, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Dodaje, że dzięki właściwym badaniom możliwe jest wczesne wykrycie zagrażających zdrowiu lub życiu zmian organicznych, w tym nowotworowych, wymagających szybkiej interwencji chirurgicznej. "Podjęcie odpowiedniego leczenia znacząco wpływa na jakość życia pacjentów, a także na absencję chorobową. "Doświadczenie szumów usznych może powodować wtórne objawy, takie jak zaburzenia depresyjne" - dodaje prof. Skarżyński, nr 3 na naszej Liście Stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie w 2017 roku.

Stopień dokuczliwości szumów usznych może być różny. Dla 80 proc. osób, które ich  doświadczają nie stanowią one problemu, zwłaszcza gdy trwają bardzo krótko i są przemijające. Jednak dla osób, u których trwają dłużej niż pięć minut i pojawiają się częściej niż raz w tygodniu, mogą być bardzo uciążliwe.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.