Zakaz sekwencyjnego stosowania leków u chorych na raka prostaty?

Rozszerzenie listy refundacyjnej o nowe leki dla chorych na raka prostaty to fikcja. Jeśli pacjent był leczony jednym lekiem, to nie ma szans na inny, mimo że on również jest dostępny w ramach programu lekowego - alarmuje Stowarzyszenie UroConti.

"Do stowarzyszenia docierają głosy zrozpaczonych pacjentów z całej Polski, którzy słyszą od swoich lekarzy, że z powodu wcześniejszej terapii abirateronem nie będą mogli skorzystać z leczenia enzulatamidem i odwrotnie, bo program lekowy na to nie pozwala. To jakiś absurd, niespotykany nigdzie poza Polską" - mówi Bogusław Olawski, przewodniczący Sekcji Prostaty UroConti.

Najpierw jedna z firm farmaceutycznych blokowała możliwość rozszerzenia programu o dwa kolejne leki - enzulatamid i Rad-223. Kiedy udało się w końcu pokonać tę przeszkodę, okazało się, że niemożliwe jest sekwencyjne stosowanie abiratronu i enzulatamidu. Ministerstwo Zdrowia powołało się najpierw na opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, a następnie konsultantów i ekspertów z dziedziny onkologii, którzy rzekomo wskazali na zasadność takiego rozwiązania.

Tymczasem wielu ekspertów kwestionuje zapis w programie, który uniemożliwiają sekwencyjne stosowanie umieszczonych w nim leków. "Nie zgadzam się z tym, że leczenie abirateronem automatycznie wyklucza kolejne uczestnictwo w programie z enzulatamidem i odwrotnie. Leki te, stosowane sekwencyjnie, w sposób znaczący przedłużają przeżycie chorych na raka prostaty, co zostało dowiedzione w licznych wieloośrodkowych, randomizowanych próbach klinicznych i znajduje się w wytycznych wszystkich towarzystw onkologicznych i urologicznych na świecie" - mówi dr hab. n. med. Anna Kołodziej, sekretarz Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.