Leczenie w dentobusach coraz bliżej

Prezes NFZ podpisał zarządzenie dające zielone światło organizacji świadczeń w dentobusach. Ministerstwo Zdrowia kupiło 16 takich pojazdów. Są to w pełni wyposażone gabinety zabiegowe „na kółkach”: z aparatami RTG i narzędziami do leczenia stomatologicznego uzębienia dzieci.

Szacuje się, że ponad 90 proc. polskich dzieci zmaga się z próchnicą. Wprowadzenie możliwości udzielania świadczeń stomatologicznych w dentobusach ma zwiększyć dostępność do świadczeń stomatologicznych dla najmłodszych pacjentów i nastolatków. Mobilne gabinety dentystyczne mają być dostępne szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma gabinetu stomatologicznego, a dostęp do  finansowanych ze środków publicznych świadczeń dentystycznych jest utrudniony.  

W zarządzeniu prezesa NFZ z dnia 25 stycznia czytamy, że w celu udzielania świadczeń w dentobusie świadczeniodawca będzie zobowiązany przedstawić dyrektorowi oddziału wojewódzkiego NFZ - w terminie do 15 dnia każdego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym będą udzielane świadczenia - propozycję miejsc postojów dentobusu. Po zaakceptowaniu harmonogramu będzie on zamieszczany na stronie internetowej poszczególnych oddziałów funduszu.

Po upływie 2-3 lat od wprowadzenia zmian zostanie przeprowadzona analizie realizacji świadczeń stomatologicznych wśród dzieci i młodzieży według  mierników wskazanych  przez Ministerstwo Zdrowia.

Przypomnijmy: dentobusy zostały oficjalnie odebrane od producenta przez MZ w grudniu. Jest ich 16, po jednym na każde województwo. Są to w pełni wyposażone gabinety zabiegowe z aparatami RTG i narzędziami do leczenia stomatologicznego uzębienia dzieci. Koszty świadczeń zdrowotnych z zakresu leczenia stomatologicznego udzielane w dentobusie będą pokrywane od 2018 r. w ramach środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.