Genetyczne wskaźniki ryzyka POChP

Naukowcy odkryli, że zmienności genetyczne w płucach mogą służyć jako wskaźniki umożliwiające zidentyfikowanie osób o niskiej, ale stabilnej czynności płuc we wczesnym okresie życia oraz tych, które są szczególnie narażone na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc z powodu palenia tytoniu.

To, że palenie papierosów jest główną przyczyną POChP, wiadomo już od dawna. Jednak nie każdy palacz zapada na tę chorobę. Klucz do wyjaśnienia, dlaczego u jednych osób z czasem rozwija się przewlekła obturacyjna choroba płuc, a u innych nie, znalazł zespół naukowców z NHLBI, który odkrył, że decyduje o tym genetycznie zaprogramowana zmienność budowy drzewa oskrzelowego. Wyniki badania, które sfinansował National Heart, Lung and Blood Institute (NHLBI), zostały opublikowane w czasopiśmie „Proceedings of National Academy of Sciences”.

"Ta praca budzi wiele interesujących pytań dla badaczy. Dokładne zrozumienie, dlaczego to geny wpływają na rozwój POChP, może prowadzić do wynalezienia zupełnie nowych i bardziej skutecznych sposobów zapobiegania lub leczenia tej choroby "- powiedział James Kiley, dyrektor Oddziału Chorób Płuc NHLBI. 

Do niedawna naukowcy uważali, że POChP rozwija się w późniejszym okresie życia w wyniku długotrwałego narażenia na dym tytoniowy lub zanieczyszczenia powietrza, które powodują przyspieszony spadek czynności płuc.  Badanie amerykańskich naukowców pokazało jednak, że wiele starszych osób cierpiących na POChP cechowało się niską pojemnością płuc już we wczesnym okresie życia. Spadek czynności płuc był u nich zjawiskiem naturalnym, wynikającym ze starzenia się.

"Odkryliśmy, że gałęzie oskrzeli głównych, które tworzą się we wczesnym okresie życia, u jednej czwartej dorosłej populacji odbiegają od podręcznikowego wzorca, i to właśnie te różnice mają związek z częstszym występowaniem POChP u osób starszych - powiedział główny badacz Benjamin M. Smith, adiunkt w Columbia University Medical Center. - Co ciekawe, jeden z wariantów zmian w drogach oddechowych związany był z POChP u palaczy i osób niepalących, a inny dotyczył tylko palaczy" – dodał.

Badanie naukowców wskazuje też na występującą rodzinnie zmienność budowy dróg oddechowych związaną z POChP wśród osób niepalących. Zespół Benjamina M. Smitha próbuje dociec, czy istnieje genetyczne podłoże dla tego wariantu zmian. "Jeśli zostanie ono udowodnione, stanowiłoby to nowy mechanizm rozwoju POChP wśród osób niepalących" – tłumaczy Smith.

Jak podkreślają autorzy badania, zmiany, o których mowa, możliwe są do zidentyfikowania przy użyciu tomografii komputerowej z małą dawką promieniowania jonizującego, takiego, jakie wykonuje się obecnie w USA w ramach skriningu u starszych pacjentów palących papierosy. 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.