NRPiP chce zmian w systemie kształcenia podyplomowego

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych wysłała pismo do posła Wojciecha Murdzka, przewodniczącego sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. deregulacji, w sprawie wprowadzenia zmian w ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej w zakresie kształcenia podyplomowego.

NRPiP postuluje w nim m.in. zintegrowanie rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych z Systemem Monitorowania Kształcenia (SMK).

"Zgodnie z aktualnym brzmieniem ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, mimo że cały obieg informacji (składanie wniosków przez podmioty prowadzące kształcenie i jego uczestników) odbywa się za pomocą systemu SMK, do którego organy samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych mają w odpowiednim zakresie dostęp, to niezależnie od tego nadal winny one prowadzić w systemie informatycznym rejestry podmiotów prowadzących kształcenie (art. 77 ust. 1 i 2). Zgodnie z art. 76 ust. 1 ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej do rejestru wpisuje się dane, które są również przetwarzane w SMK (art. 30 ust. 2a pkt 4 ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia" - wyjaśnia w piśmie Zofia Małas, prezes NRPiP.

Zdaniem samorządu jest to rozwiązanie rodzące komplikacje praktyczne, nakładające zbędne zadania na jego organy, a przede wszystkim niezrozumiałe na płaszczyźnie technicznej. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.