Czy mleko wzbogacane w wapń i fosfor powinno być podawane wcześniakom?

Naukowcy skupieni w ramach Cochrane Database of Systematic Reviews dokonali metaanalizy randomizowanych badań klinicznych dotyczących stosowania mleka wzbogacanego wapniem i fosforem u wcześniaków. Analiza nie przyniosła jednak dowodów potwierdzających zasadność podawania wcześniakom mleka wzbogaconego o wapń i fosfor.

Analizę oparto na przeszukaniu medycznych baz danych -  MEDLINE, Embase oraz CINAHL. Naukowcy poszukiwali odpowiedzi na pytanie - czy dodanie suplementacji wapna i fosforu do ludzkiego mleka prowadzi do poprawy w zakresie wzrostu i metabolizmu tkanki kostnej u wcześniaków? Ostatecznie udało im się znaleźć wyłącznie jedno badanie spełniające wymogi Cochrane Database of Systematic Reviews, obejmujące wyłącznie 40 noworodków. Badacze zwrócili również uwagę na niską wiarygodność badania, która wynikała z niepełnego opisania metod randomizacji i zaślepienia próby.

W publikacji podkreślono, że na żadnym momencie prowadzenia pomiarów nie uzyskano dowodów na różnicę pomiędzy noworodkami, które przyjmowały mleko suplementowane wapnem i fosforem, a noworodkami  przyjmującymi mleko bez suplementacji. W ocenie brano pod uwagę takie parametry jak: waga, długość ciała, obwód głowy. Po 6 tyg. życia suplementacja była związana ze zmniejszeniem poziomu fosfotazy alkaicznej w surowicy. Dodatkowo nie stwierdzono różnic związanych ze wzrostem między 12 a 18 miesiącem życia, czy ewentualnych złamań, nietolerancji karmienia piersią i danych neurorozwojowych.

Naukowcy doszli również do konkluzji, że nie ma wystarczających dowodów by stwierdzić  pozytywny lub negatywny wpływ podawania ludzkiego mleka suplementowanego wapnem i fosforem na rozwój dzieci przedwcześnie urodzonych. Zwrócili również uwagę, że jest mało prawdopodobne by różnice w poziomie fosforazy alkaicznej miały kliniczne znaczenie. Zwrócili również uwagę, że obecnie istnieje duża dostępności mleka wzbogacanego w wiele substancji mineralnych, dlatego też nie ma potrzeby prowadzenia dalszych badań nad tym zagadnieniem. Ich zdaniem kolejne badania powinny koncentrować się na mleku wzbogacanym w większą ilość substancji odżywczych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.