Krótkotrwały wzrost poziomu zanieczyszczeń również zwiększa ryzyko śmierci

Nagły wzrost stężenia zanieczyszczeń powietrza drobnymi cząstkami i ozonem wiąże się ze zwiększonym ryzykiem śmierci. Najbardziej zagrożone są nią osoby starsze - wynika z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców.

Dotychczasowe badania potwierdziły związek między długotrwałą ekspozycją na zanieczyszczenia powietrza a nasileniem objawów lub wystąpieniem chorób układu oddechowego (m.in. astmy), sercowo-naczyniowych (zawał serca, udar mózgu) i nowotworowych (m.in. rak płuca). Dzięki tym badaniom wiadomo też, że najbardziej szkodliwe dla zdrowia są pyły zawieszone PM 2,5 i PM 10 oraz ozon - główny składnik smogu. To właśnie one zwiększają ryzyko przedwczesnego zgonu. 

Zespół badawczy pod kierownictwem dr Franceski Dominici z Harvard TH Chan School of Public Health postanowił oszacować ryzyko śmierci starszych osób narażonych na krótkotrwałą ekspozycję na zanieczyszczenia powietrza. Naukowcy chcieli również dowiedzieć się, kto jest szczególnie narażony na to ryzyko.

Analizowali m.in. prognozy i poziomy zanieczyszczeń w latach 2000-2012 oraz liczbę zgonów w dniach, kiedy notowano wzrost poziomów zanieczyszczeń powietrza. Pod lupę wzięli populację 22 mln osób w wieku 65 lat i starszych. I odkryli, że gdy wzrastał poziom zanieczyszczenia powietrza drobnymi cząstkami i ozonem, w ciągu dwóch dni liczba zgonów znacząco wzrastała. 

Mając do dyspozycji bogaty zbiór danych, badacze pokusili się również o odpowiedź na pytanie, kto jest najbardziej zagrożony przedwczesną śmiercią związaną z krótkotrwałą ekspozycją na zanieczyszczenia powietrza. Okazało się, że są to przede wszystkim kobiety w wieku 85 lat i więcej, znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej.

"Jest to najbardziej kompleksowe badanie dotyczące krótkoterminowej ekspozycji na zanieczyszczenia i jej wpływu na śmiertelność. Stwierdziliśmy, że rośnie ona niemal liniowo ze wzrostem zanieczyszczenia powietrza" - powiedziała dr Francesca Dominici.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.