Grypą możesz zarazić się łatwiej niż myślisz

Wirus, który często atakuje zimą, rozprzestrzenia się łatwiej niż wielu z nas mogłoby przypuszczać. Można go „złapać” nawet, gdy nie masz kontaktu z chorym.

Wysoka gorączka, ból głowy, gardła oraz mięśni i stawów, suchy kaszel, czasami katar – wszyscy znamy te objawy. Potrafią przykuć do łóżka na kilka dni, często dłużej. Nieleczone grożą niebezpiecznymi powikłaniami – np. zapaleniem płuc. Chodzi oczywiście o jeden z najpopularniejszych wirusów świata – grypę.  Z ostatniego badania przeprowadzonego przez University of Maryland wynika, że przenosi się on drogą kropelkową łatwiej niż dotychczas podejrzewano. Chory nie musi wcale kichać, czy kaszleć, żeby rozsiewać wokół siebie niebezpieczne zarazki – wystarczy, że… oddycha. 

Okazuje się, że można się zarazić nawet przebywając w pomieszczeniu, które chwilę wcześniej odwiedził chory. 

– Ludzie chorzy na grypę rozsiewają zakaźne aerozole (drobne cząsteczki, które potrafią być zawieszone w powietrzu przez bardzo długi czas) nawet wtedy, gdy nie kaszlą, szczególnie podczas pierwszych pięciu dni choroby. W przypadku, gdy ktoś przychodzi do pracy z podejrzeniem grypy powinien być jak najszybciej odesłany do domu i nie przebywać w miejscu pracy, żeby nie zarażać innych”  – mówi dr Donald Milton, profesor akademicki, współautor badania. 

Więcej na ten temat na stronach Uniwersytetu Maryland >>

 

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.