Dzieci kobiet chorych na raka rozwijają się normalnie

"Kobietę w ciąży, u której zdiagnozowano nowotwór, można leczyć zarówno operacyjnie, jak i chemio- czy radioterapią, bez szkody dla jej dziecka. Wiąże się to jednak z pewnym ryzykiem, dlatego pacjentką musi się zajmować zespół interdyscyplinarny w ośrodku referencyjnym" - przekonywali eksperci na konferencji prasowej "Co ze zdrowiem dzieci urodzonych przez matki leczone onkologicznie?".

Według Tineke Vanderbroucke, psychologa z Katholieke Universiteit Leuven (Belgia), dzieci urodzone przez kobiety leczone onkologicznie w czasie ciąży rozwijają się normalnie. "Nie wykazano znaczących różnic w ich rozwoju poznawczym. Pomiary czynności serca, wyniki neuropsychologiczne i behawioralne były w normie. Dzieci te są zdrowe, rozwijają się normalnie i nie różnią się od dzieci zdrowych matek" - powiedziała Tineke Vanderbroucke, członkini interdyscyplinarnego zespołu naukowców zajmujących się zagadnieniem raka w czasie ciąży. W zespole tym są też ginekolodzy, pediatrzy, hematolodzy, onkolodzy kliniczni, farmakolodzy i ginekolodzy onkologiczni.

"Rozpoznanie choroby nowotworowej u ciężarnej nie jest równoznaczne z koniecznością terminacji ciąży, aby pacjentka przeżyła" - dodał prof. dr hab. n. med. Wojciech Rokita, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, kierownik Kliniki Połoznictwa i Ginekologii UJK w Kielcach. 

Z danych zaprezentowanych przez współorganizatora konferencji Fundację Rak'n'Roll - Wygraj Życie wynika, że z roku na rok wzrasta liczba kobiet w ciąży chorujących na raka. W Polsce jest ich około 500 rocznie. Z myślą o nich w 2015 roku Fundacja Rak'n'Roll uruchomiła program kompleksowej opieki "Boskie Matki", w ramach którego kobiety w ciąży chore na raka mogą otrzymać bezpłatna pomoc onkologiczną, ginekologiczno-położniczą, psychologiczną, dietetyczną i rehabilitacyjną. Mogą również uzyskać wsparcie innych kobiet. Do tej pory, jak poinformowała Marta Ozimek-Kędzior, członek zarządu fundacji,  z programu skorzystało 111 pań. "W tym czasie powitaliśmy na świecie 102 dzieci - wszystkie urodziły się zdrowe. Na pozostałe czekamy" - powiedziała.

W 2017 roku opublikowano "Standardy postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u kobiet w ciąży chorych onkologicznie. Opracowało je 25 ekspertów z zakresu onkologii, ginekologii i położnictwa pod przewodnictwem konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii prof. dr hab. n. med. Mirosława Wielgosia i konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii klinicznej prof. d. hab. n. med. Macieja Krzakowskiego. Inicjatorem opracowania tych standardów była Fundacja Rak'n'Roll.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.