Nowa opcja terapeutyczna dla chorych na raka piersi

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków rozszerzyła wskazania dla olaparibu (Lynparza, AstraZeneca) o leczenie chorych na dziedzicznego raka piersi związanego z mutacją w genach BRCA1/BRCA2 i HER2-dodatniego raka piersi z przerzutami. Jest to pierwszy inhibitor polimerowej poli(ADP-rybozy) zatwierdzony w tym wskazaniu.

Olaparib jest lekiem, który blokuje enzym PARP zaangażowany w naprawę uszkodzonego DNA w komórkach nowotworowych z uszkodzonym genem BRCA. Wyłączając ten enzym, nie dopuszcza do dalszego dzielenia się komórek nowotworowych. Po raz pierwszy Lynparza została zatwierdzona przez FDA w 2014 roku ze wskazaniem do leczenia chorych na raka jajnika.

"Ta klasa leków była do tej pory stosowana w leczeniu zaawansowanego raka jajnika u chorych z mutacją w genie BRCA, a obecnie wykazuje skuteczność w leczeniu niektórych rodzajów raka piersi u chorych z mutacją BRCA - powiedział Richard Pazdur, dyrektor Oncology Center of Excellence i p.o. dyrektor Office of Hematology and Oncology Products w Center for Drug Evaluation and Research FDA. "Podjęta przez FDA decyzja pokazuje obecny paradygmat opracowywania leków, które są ukierunkowane na podstawowe przyczyny genetyczne powstawania raka, często związane z różnymi jego typami" - dodał.

Rozszerzając wskazania dla olaparibu, FDA zatwierdziła również test genetyczny BRACAnalysis CDx, umożliwiający wykrycie mutacji BRCA w próbkach krwi pobranych od chorych na raka piersi.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.