Gen pamięci działa jak wirus

Dwa niezależne zespoły naukowców z uniwersytetów w Utah i Massachusettes dokonały odkrycia, że gen Arc odgrywający istotną rolę w zapamiętywaniu i gromadzeniu informacji, może wysyłać swój materiał genetyczny z jednego neuronu do drugiego na podobnej zasadzie jak robią to wirusy, np. HIV. Oba badania opublikowano w "Cell".

"Ta praca jest doskonałym potwierdzeniem znaczenia podstawowych badań neurologicznych - powiedział dr Edmund Talley, dyrektor programowy National Institute of Neurological Disorders and Stroke (NINDS). - Próba zbadania zachowania genu związanego z pamięcią i zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak choroba Alzheimera,  doprowadziła do odkrycia zupełnie nowego mechanizmu, który neurony mogą wykorzystywać do wysyłania informacji genetycznej do siebie nawzajem" - dodał.

Badacze z University of Utah podjęli się zbadania genu Arc, wprowadzając go do komórek bakterii. Ku ich zaskoczeniu, kiedy komórki wytworzyły białko Arc, zblokowały się w formę przypominającą kapsyd wirusowy - płaszcz białkowy, zawierający informację genetyczną. Ten dziwny twór był podobny do kapsydu wirusowego nie tylko pod względem struktury, ale również mechanizmu działania i właściwości. "Gdybym wcześniej powiedział jakiemuś neurobiologowi, że ten rodzaj genów działa jak wirus, z pewnością by mnie wyśmiał" - powiedział dr Jason Shepherd z University of Utah w Salt Lake City. Dodał, że 

Do podobnych wniosków doszedł zespół naukowców pod kierunkiem prof. Vivian Budnik i doktoranta Travisa Thomsona z University of Massachusetts, który przeprowadził badanie na muszkach owocowych. Wykazało ono, że neurony motoryczne sterujące mięśniami muszek uwalniały pęcherzyki zawierające wysokie stężenie Arc. Z ich neuronów uwalniane były kapsydy podobne do wirusowych.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.