Sztywny budżet na refundację leków?

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad zmianą zapisu ustawy refundacyjnej, określającego maksymalny poziom środków przeznaczonych na refundację leków. Zabiegają o to od dłuższego czasu organizacje pacjentów onkologicznych.

Według wiceministra Marcina Czecha, który uczestniczył w konferencji "Priorytety w ochronie zdrowia 2018", zorganizowanej 11 stycznia w Warszawie, perspektywa przeznaczania 17 proc. budżetu NFZ na leki staje się coraz bardziej realna. Jednocześnie poinformował, że ceny leków są za wysokie, dlatego Ministerstwo Zdrowia nadal będzie wywierało presję na producentach, by je obniżali.

17 grudnia 2017 roku 16 organizacji pacjenckich zwróciło się do ministrów zdrowia i finansów z apelem o nowelizację planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2018 rok oraz ustanowienie zasady przeznaczania 17 proc. wydatków funduszu na budżet refundacyjny. "Dostrzegając wiele pozytywnych decyzji refundacyjnych podjętych w ostatnich kilkunastu miesiącach, obawiamy się, że bez dodatkowych środków kontynuacja takiej polityki nie będzie możliwa. Oznaczałoby to zahamowanie procesu dostosowania schematu leczenia refundowanego ze środków publicznych do wytycznych przygotowanych przez naukowców (...)" - napisały w apelu.

W odpowiedzi na to pismo Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że trwają prace koncepcyjne nad zmianą przepisu dotyczącego maksymalnej wysokości budżetu na refundację leków. Konkretne propozycje zostaną przekazane do zaopiniowania Komitetowi Ekonomicznemu Rady Ministrów, by w oparciu o nią resort określił dalszą ścieżkę wprowadzania zmian.

Przedstawiciele organizacji pacjenckich wysłali również petycję do trzech związków zrzeszających przedsiębiorstwa farmaceutyczne, prosząc, aby w cenach swoich produktów  uwzględniły poziom rozwoju Polski. Żaden z nich do tej pory nie odpowiedział.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.