Neonatologia jednym z priorytetów MZ

Zapewnienie jak najlepszych warunków najmłodszym pacjentom to jeden z priorytetów ministra Łukasza Szumowskiego. "Z ogromnym szacunkiem odnoszę się do wszystkich, którzy na co dzień, z poświęceniem i zaangażowaniem, troszczą się o nich na oddziałach neonatologicznych" - mówi nowy szef resortu zdrowia.

Jak podkreśla minister Szumowski, w 2017 roku, dzięki specustawie, Ministerstwo Zdrowia  przeznaczyło około 115 mln zł na zakup brakujących urządzeń i wymianę wyeksploatowanych dla ponad 50 oddziałów neonatologicznych. Zakupiono aparaturę do monitorowania (np. kardiomonitory, pulsoksymetry), diagnostyki (np. ultrasonografy, aparaty rentgenowskie, rezonans magnetyczny) i leczenia (np. respiratory, inkubatory, aparatury do terapii tlenkiem azotu i hipotermii).

"To właśnie w pierwszych chwilach życia najmłodszych pacjentów poza organizmem mamy oceniamy ich stan, określamy ich potrzeby, diagnozujemy ewentualne nieprawidłowości. Dzięki temu, że mamy dostęp do najnowocześniejszych urządzeń, możemy tym nieprawidłowościom przeciwdziałać" – mówi minister zdrowia.

Prof. dr hab. med. Ewa Helwich, konsultant krajowa w dziedzinie neonatologii, dodaje: Od wiedzy i doświadczenia personelu, ale także posiadanego sprzętu, zależy życie i zdrowie naszych pacjentów".

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.