FDA: leki z kodeiną i hydrokodonem nie dla dzieci

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków podjęła 11 stycznia decyzję o ograniczeniu stosowania leków na kaszel i przeziębienie, które zawierają kodeinę lub hydrokodon. Nie powinny być one przepisywane pacjentom poniżej 18. roku życia.

Opierając się na dostępnych danych i opiniach ekspertów, FDA uznała, że ryzyko poważnych działań niepożądanych u pacjentów pediatrycznych przewyższa potencjalne korzyści wynikające ze stosowania tych leków i zażądała od producentów wprowadzenia zmian w ich oznakowaniu - na opakowaniach i ulotkach informacyjnych ma się pojawić informacja, że są one przeciwwskazane u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.  

"Stosowanie leków na receptę zawierających opioidy w leczeniu kaszlu i przeziębienia u dzieci wiąże się z poważnym ryzykiem ich uzależnienia w przyszłości" - wyjaśnił dr Scott Gottlieb, komisarz FDA. Dodał, że są inne sposoby leczenia kaszlu i przeziębienia, niewymagające użycia produktów zawierających kodeinę i hydrokodon.

Poza uzależnieniem ze stosowaniem opioidów związane są też inne działania niepożądane, takie jak: senność, zawroty głowy, nudności, wymioty, zaparcia, duszności i bóle głowy.

Już w ubiegłym roku FDA wprowadziła ograniczenia dotyczące stosowania leków przeciwkaszlowych i przeciwbólowych zawierających kodeinę. W związku z wysokim ryzykiem ultraszybkiego metabolizmu, eksperci uznali, że nie powinny ich przyjmować dzieci poniżej 12. roku życia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.