Dolnośląskie: już ponad 500 lekarzy wypowiedziało klauzule opt-out

Skutki protestu są najbardziej odczuwalne we Wrocławiu. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego klauzule wypowiedzieli niemal wszyscy z 350 pracujących w placówce lekarzy.

Jak wynika z danych Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego pracować dłużej, niż 48 godzin tygodniowo nie chce 508 lekarzy w regionalnych szpitalach. Sytuacja w poszczególnych placówkach jest zróżnicowana. W Legnicy, Jeleniej Górze i Wałbrzychu klauzule opt-out wypowiedziało od kilku do kilkunastu lekarzy. Natomiast skutki protestu są najbardziej odczuwalne we Wrocławiu. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym przy ul. Kamieńskiego, słynnym w Polsce m.in. z prężnego ośrodka chirurgii robotowej, klauzule wypowiedzieli niemal wszyscy z 350 pracujących tutaj lekarzy.

"Sytuacja jest trudna, ale stabilna. Doraźnie szpital wszedł w tryb pracy zmianowej. Dzięki temu wszyscy pacjenci w stanie ostrym, w sytuacjach zagrożenia życia z pewnością będą mieli zapewnioną pomoc. Mogą natomiast wystąpić utrudnienia w udzielaniu świadczeń w trybie planowym. Najtrudniej jest na oddziale ginekologiczno-położniczym, chirurgii, SOR"– mówi Michał Nowakowski, rzecznik Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu.

Z kolei w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Gromkowskiego klauzule wypowiedział cały personel oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży. To w sumie 10 lekarzy wraz z ordynatorem. Sytuacja jest poważna tym bardziej, że to jedyny oddział o takim profilu, zapewniający każdego dnia opiekę ok. 30 pacjentom, działający we Wrocławiu. W razie problemów z obsadzeniem dyżurów konieczne byłoby przenoszenie chorych do innych placówek, także poza regionem. Obecnie udało się jednak ustalić grafik do końca stycznia, trwają nadal rozmowy na temat pracy lekarzy w lutym.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.