Terapia skuteczna w walce z MERS?

Naukowcy z National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID) przetestowali na niewielkiej grupie zdrowych ochotników terapię, która może okazać się skutecznym narzędziem walki z MERS (Middle East respiratory syndrome coronavirus), czyli bliskowschodnim zespołem niewydolności oddechowej.

Pierwszy potwierdzony przypadek MERS odnotowano w 2012 roku w Arabii Saudyjskiej. Od tego czasu koronawirus MERS rozprzestrzenił się już do 27 krajów i zakaził ponad 2 tys. osób, z których - jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia - około 35 proc. zmarło. Obecnie nie ma na niego ani żadnego szczepienia, ani żadnej metody leczenia. 

Naukowcom udało się opracować terapię SAB-301 - ludzkie poliklonalne przeciwciało anty-MERS IgG wytwarzane przez krowy transchromosomowe. Została ona przetestowana w ramach badania naukowego, oceniającego jej bezpieczeństwo, tolerancję i immunogenność. Uczestniczyło w nim 28 zdrowych dorosłych ochotników, którym podawano to przeciwciało w postaci wlewu dożylnego. 10 kolejnych ochotników zostało losowo przydzielonych do grupy otrzymującej placebo.

W obu grupach zdarzały się podobne działania niepożądane (np. bóle głowy, objawy przeziębienia).

Terapia przeciwciałami wytwarzanymi przez transchromosowe krowy okazała się bezpieczna i była dobrze tolerowana przez osoby, które zostały jej poddane. W opinii naukowców drzemie w niej olbrzymi potencjał, są przekonani, że można wykorzystać bydło transchromosomowe do wytwarzania ludzkich przeciwciał przeciwko innym ludzkim patogenom, skutecznych w leczeniu różnych chorób zakaźnych w znacznie szybszym czasie i znacznie większym natężeniu niż jest to obecnie możliwe.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.