Od wszczepienia pierwszego implantu pniowego minęło 20 lat

Pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia implantu słuchowego do pnia mózgu przeprowadził 9 stycznia 1998 r., we współpracy z naukowcami z Austrii i Niemiec, prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński. Dzięki niemu nasz kraj dołączył do czołówki krajów na świecie, realizujących program leczenia głuchoty przy pomocy implantów wszczepianych do pnia mózgu.

"Pień mózgu kojarzył nam się zwykle z ciężkimi urazami, stłuczeniem mózgu. Kiedy okazało się, że możemy z powodzeniem stymulować jądra słuchowe w pniu mózgu, bardzo czułe miejsca centralnego układu nerwowego, stało się to naszym kolejnym wyzwaniem" - wspomina prof. Skarżyński, szef Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Jako pierwsza została zoperowana tą metodą młoda kobieta chora na raka. Podczas trwającego 12 godzin zabiegu usunięto jej zmianę nowotworową zlokalizowaną w okolicy pnia mózgu, przez którą straciła słuch. Już po niespełna trzech miesiącach rehabilitacji słuchowej, dzięki stymulacji jąder słuchowych w pniu mózgu, pacjentka zaczęła swobodnie rozumieć mowę w językach polskim i niemieckim i podjęła się nauki języka włoskiego. Tak dobrych efektów operacji nie udało się wcześniej uzyskać w żadnym innym kraju.

"Możliwości słuchowe, jakie uzyskała pani Sylwia, okazały się najlepsze na świecie. To było zaskakujące nie tylko dla nas, lecz także dla innych specjalistów. Nikt nie spodziewał się, że implant pniowy może dać tak znakomite efekty. Zrozumieliśmy, że stymulacja najdelikatniejszych struktur w obrębie centralnego układu nerwowego jest możliwa i bezpieczna. Z panią Sylwią otworzyliśmy nowy etap rozwoju otoneurochirurgii" - podkreśla prof. Henryk Skarżyński.

Od tego czasu podobne zabiegi zespół Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą przeprowadził u kilkunastu pacjentów. Jak wynika z badań prowadzonych przez prof. Boba Shannona z House Research Institute w Los Angeles, jednego z pionierów w programie wszczepiania implantów pniowych, jest to najlepiej zrehabilitowana grupa pacjentów na świecie.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.