Łukasz Szumowski nowym ministrem zdrowia

Kardiolog, elektrofizjolog, specjalista chorób wewnętrznych i dotychczasowy wiceminister w resorcie nauki i szkolnictwa wyższego. Łukasz Szumowski to piąty kardiolog, który będzie decydować o losach pacjentów i systemu ochrony zdrowia.

Prof. dr hab. n. med. Łukasz Szumowski urodził się 3 czerwca 1972 roku w Warszawie. Studia medyczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym ukończył w 1997 roku, natomiast d 1998 roku związany był z Instytutem Kardiologii w Warszawie Aninie. W 2002 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a w 2010 doktora habilitowanego nauk medycznych. Tytuł profesora otrzymał w 2016 roku.Kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Warszawie, gdzie przez wiele lat był członkiem rady naukowej. Pełnił liczne funkcje w europejskich i polskich towarzystwach naukowych. Był członkiem m.in. European Heart Rhythm Association Training Fellowships Committee, Innovation Committee, a także zarządu Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Należy do Europejskiego i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Współpracował również z fundacją Serce dla Arytmii, promującą wiedzę dla pacjentów i lekarzy w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia arytmii oraz ze Stowarzyszeniem Pacjentów Serce dla Arytmii. Wraz z żoną i czwórką dzieci mieszka w Warszawie. Amatorsko zajmuje się żeglarstwem oraz narciarstwem. W wolnym czasie gra na pianinie i gitarze.

Prof. Szumowski był gościem Pulsu Medycyny na uroczystej gali rozstrzygnięcia konkursu Złoty Skalpel 2017, który - jak stwierdził - jest przykładem doskonałej współpracy nauki z sektorem technicznym. "Medycyna jako dział nauki jest trochę z boku głównego jej nurtu, inaczej niż fizyka, chemia, biologia, czy biotechnologia. Z kolei w sektorze medycznym nauka jest traktowana trochę dziwnie, bo resort zdrowia zajmuje się finansowaniem leczenia pacjentów, a badania naukowe wi w ogóle nauka w medycynie jest czymś pobocznym" - powiedział Łukasz Szumowski, zwracając się do finalistów naszego konkursu. Dodał, że jego rolą jest zbliżenie tych dwóch światów.

Czy uda mu się misja pokierowania nowym resortem w sytuacji kryzysu w ochronie zdrowia?

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.