Adneksektomia w ocenie AOTMiT

Maja Marklowska-Dzierżak

Do 20 lutego Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oceni i zaopiniuje procedurę profilaktycznej adneksektomii, czyli usunięcia jajników i jajowodów u nosicielek mutacji w genach BRCA1/BRCA2 - dowiedział się Puls Medycyny.

Postulat zakwalifikowania tej procedury do świadczeń gwarantowanych, finansowanych ze środków publicznych, już na początku 2017 r. złożyły wspólnie Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej i Fundacja Alivia. 11 października 2017 r., jak wynika z informacji przekazanej dwa tygodnie później na posiedzeniu parlamentarnego zespołu ds. onkologii przez Kamilę Malinowską, zastępcę dyrektora Departamentu Analiz i Strategii w Ministerstwie Zdrowia, odpowiedzialną za wykaz świadczeń gwarantowanych, minister zdrowia zlecił AOTMiT ocenę zasadności zakwalifikowania profilaktycznego usunięcia jajników i jajowodów do wykazu świadczeń gwarantowanych. Agencja ma również przygotować w tej sprawie raport i wydać rekomendację w sprawie tego świadczenia.

"Możemy spodziewać się wydania rekomendacji AOTMiT w tej sprawie w pierwszym kwartale 2018 r. Jeżeli będzie ona pozytywna i zyska akceptację Ministerstwa Zdrowia, to świadczenie to zostanie zakwalifikowane do wykazu świadczeń gwarantowanych i na tej podstawie będzie można rozpocząć proces nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego" - powiedziała Kamila Malinowska.

W opinii ekspertów objęcie refundacją profilaktycznej adneksektomii pozwoliłoby zmniejszyć częstotliwość zachorowań na raka jajnika. "W ramach programu lekowego chorym na raka tego narządu podaje się średnio przez 19 miesięcy inhibitor PARP olaparib. Koszt jednej dawki to 20 tys. zł, podczas gdy adneksektomia kosztuje 3,5 tys. zł. Gdyby była refundowana, zachorowań byłoby mniej" - stwierdził dr hab. n. med. Radosław Mądry, ginekolog położnik i specjalista ginekologii onkologicznej z Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Jak poinformowała Puls Medycyny Katarzyna Jagodzińska z AOTMiT, procedura profilaktycznego usunięcia jajników i jajowodów u nosicielek mutacji genów BRCA1/BRCA2 zostanie oceniona i zaopiniowana przed 20 lutego. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.