NIPiP: mamy prawo do opiniowania aktów prawnych

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych poprosiła ministra zdrowia o interwencję w sprawie niedotrzymywania terminów przesyłania do opiniowania aktów prawnych przygotowywanych przez kierowany przez niego resort. "Z przykrością informuję, że tego rodzaju sytuacje nie stanowią incydentalnych działań Ministerstwa Zdrowia w procesie legislacyjnym, w którym jednym z uczestników jest NIPiP" - pisze szefowa izby.

W ocenie samorządu pielęgniarek i położnych proces ten jest daleki od obowiązujących standardów.

"Zbyt krótkie terminy konsultacji społecznych lub przesyłanie projektów aktów prawnych po terminie niejednokrotnie uniemożliwiają ich zaopiniowanie i przesłanie uwag. Jako pełnoprawny uczestnik procesu legislacyjnego mamy prawo oczekiwać poważnego traktowania zgodnie z ustawowym zadaniem wypowiadania się w sprawach szeroko pojętej ochrony zdrowia i zasad organizacji opieki zdrowotnej oraz zajmowania stanowisk w sprawach stanu zdrowia społeczeństwa, polityki zdrowotnej państwa oraz organizacji ochrony zdrowia" - podkreśla Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.