Wzrok do rehabilitacji

Centralna Przychodnia Rehabilitacyjno-Lecznicza, jednostka Polskiego Związku Niewidomych, w nowo powstałej filii przy ul. Kamiennogórskiej 16 we Wrocławiu prowadzi kompleksowy program rehabilitacji osób z problemami widzenia. To pierwsza i jedyna w woj. dolnośląskim placówka realizująca w ramach kontraktu NFZ to świadczenie bezpłatnie. To dopiero 12 ośrodek w kraju, a co trzeci niepełnosprawny w Polsce ma uszkodzenie wzroku.

Rehabilitacja osób z dysfunkcją narządu wzroku jest komplementarnym elementem procesu leczniczego. Poprzez stosowane metody i techniki rehabilitacji można pomóc pacjentom słabowidzącym i niewidomym w utrzymaniu bezpieczeństwa i samodzielności w życiu codziennym i zawodowym. Rehabilitacja osób z dysfunkcją narządu wzroku jest świadczeniem refundowanym realizowanym w ramach umowy z NFZ na podstawie skierowania lekarza okulisty do ośrodka rehabilitacji osób z dysfunkcją narządu wzroku i uprawnia do nawet 120 wizyt w roku.

Najczęściej rehabilitowani są pacjenci z AMD, jaskrą, DME, wysoką krótkowzrocznością, zaćmą, neuropatiami, chorobami genetycznymi.

Kiedy osoba może być skierowany na rehabilitację? Zawsze jeśli występują: trudności w czytaniu, pisaniu, oglądaniu TV, odczytywaniu numerów i nazw ulic, nadmierna wrażliwość na światło, zaburzenia widzenia barw, ślepota zmierzchowa, zaburzenia adaptacji i wiele innych.

Program rehabilitacji wzroku realizowany jest zespołowo przez: psychologa, rehabilitanta wzroku, instruktorów: orientacji przestrzennej, czynności dnia codziennego i innych specjalistów

Więcej informacji na www.przychodniapzn.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.