Nie chcą "oświadczeń o braku zgody na szczepienie dziecka"

Do resortu zdrowia wpłynęła petycja, w której autorzy domagają się niezwłocznego zaniechania wymagania od rodziców podpisywania "oświadczeń o braku zgody na szczepienia dziecka".

Autorzy petycji wskazują, że część z rodziców chce bowiem odłożenia obowiązku szczepienia swojego dziecka "do czasu zyskania pewności, że zabieg ten jest dla dziecka w pełni bezpieczny" i "nie grozi utratą życia lub trwałą utratą zdrowia lub zachorowaniem w przyszłości". Wskazują jednocześnie, że część publicznych podmiotów ochrony zdrowia zobowiązuje rodziców do podpisywania druków "oświadczenia o odmowie poddania dziecka szczepieniu" lub "oświadczenia o braku zgody na szczepienie". W petycji podkreślono, że resort zdrowia nie podejmuje żadnych działań zmierzających do ukrócenia rzeczonych praktyk, co zdaniem autorów wskazuje, że resort "biernie akceptuje łamanie prawa przez szpitale i przychodnie".

"Niniejsza petycja daje więc Ministerstwu Zdrowia szansę na ostateczne potwierdzenie, że Ministerstwo Zdrowia nie akceptuje takich praktyk i aktywnie im przeciwdziała"- piszą jej autorzy. Wskazują jednocześnie, że negatywne rozpatrzenie petycji będzie dla grona rodziców potwierdzeniem, że ministerstwo zdrowia zgadza się na praktyki stosowane przez podmioty lecznicze.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Pulsu Medycyny.
Podaj swój email.